Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Lokale i nieruchomości  »   Zawiadomienie o zakończeniu budowy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Dawid Szwarc

Wkrótce kończę budowę domu. Czy prawdą jest, że zamieszkanie w domu jest możliwe dopiero wtedy, gdy organ budowlany wyda stosowną zgodę? Chciałbym możliwie szybko wprowadzić się z rodziną.

Zgody organu nie potrzeba, ale wymaga się stosownego zawiadomienia i odczekania 21 dni. W myśl przepisów do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę (m.in. przy budowie domu jednorodzinnego), można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Wynika to z art. 54 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.).

Brak sprzeciwu w powyższym terminie pozwoli Czytelnikowi legalnie zamieszkać w nowym domu. Warto pamiętać, jak oblicza się wskazany termin - początkiem biegu terminu jest doręczenie zawiadomienia do organu budowlanego. Jeśli więc minie 21 dni od otrzymania zawiadomienia przez organ, a inwestor nie otrzyma żadnej jego decyzji, może przystąpić do użytkowania obiektu. "Termin dla zgłoszenia przez organ sprzeciwu, określony w art. 54 ust. 1 ustawy (…) obejmuje także doręczenie decyzji stronie" (wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2002 r., sygn. akt II SA/Kr 965/02). Kluczowa jest zatem data doręczenia, a nie wydania decyzji administracyjnej.

Brak prawidłowego działania ze strony inwestora skutkuje nałożeniem surowej kary (w przypadku budynku jednorodzinnego jest to obecnie 10 tys. zł).

Na marginesie warto dodać, że po zmianie przepisów Prawa budowlanego, które wejdą w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy, do użytkowania tego rodzaju obiektu budowlanego będzie można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Co więcej, odmiennie uregulowano liczenie terminu na dokonanie sprzeciwu. W myśl nowo dodanego art. 30 ust. 6a, za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej albo w przypadku, gdy doręczenia następują w formie elektronicznej (art. 391 Kodeksu postępowania administracyjnego) - dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.

Lokale i nieruchomości - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.