Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wiek małżonków i staż związku a przeszkoda w orzeczeniu rozwodu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wiek małżonków i staż związku a przeszkoda w orzeczeniu rozwodu

Gazeta Podatkowa nr 18 (1684) z dnia 2.03.2020
Dawid Szwarc

Mąż mojej mamy poinformował ją, że planuje wnieść pozew rozwodowy. Mama jest w zaawansowanym wieku, co więcej, małżonkowie pozostają w związku blisko 25 lat. Czy prawdą jest, że sąd może odmówić rozwodu właśnie z powodu wieku małżonków i długiego stażu małżeństwa?

W polskim prawie nie przewiduje się przeszkody rozwodowej w postaci wieku małżonków czy czasu trwania związku. Do rozwodu może dojść, gdy wystąpią przesłanki rozwodowe, tj. gdy w toku sprawy dojdzie do wykazania, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Nie może również pojawić się żadna z przeszkód rozwodowych. Są nimi - dobro wspólnych małoletnich dzieci stron, wyłączna wina małżonka domagającego się rozwodu oraz inne okoliczności skutkujące tym, że rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Mowa o tym w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.).

Trzeba jednak zauważyć, że w pewnych sytuacjach staż związku może mieć znaczenie i pośrednio uniemożliwić orzeczenie rozwodu. Jeśli staż jest krótki, sąd może uznać, że nie doszło do spełnienia przesłanki rozwodowej, tj. że rozpad więzi nie ma charakteru trwałego. Będzie tak przykładowo, gdy małżonkowie wzięli ślub rok temu, a teraz jeden z nich domaga się rozwodu. Zadaniem sądu jest m.in. dbanie o to, by związek małżeński był możliwie trwały. W wielu przypadkach trudno jest wykazać, że rozpad ma charakter trwały, jeśli trwa tylko np. 3-4 miesiące. Nawet w sytuacjach trudnych wymaga się, aby małżonkowie starali się dojść do porozumienia, skorzystali z fachowej pomocy, np. poradni małżeńskiej. Tym samym w takim ujęciu w przypadku małżeństw z krótkim stażem wykazanie przesłanki trwałości (nieodwracalności) rozpadu będzie w wielu sytuacjach niemożliwe.

Podobnie wiek małżonków w sposób pośredni może uniemożliwić orzeczenie rozwodu. W przypadku małżonka (małżonków) zaawansowanych wiekiem nie można wykluczyć, że orzeczenie rozwodu będzie w danych okolicznościach sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wraz z wiekiem pogarsza się zdrowie małżonków, najczęściej zmniejszają możliwości zarobkowe z uwagi na coraz mniejszą aktywność zawodową. Niejednokrotnie z uwagi na wiek jeden z małżonków jest nieporadny życiowo, schorowany i wówczas pozew drugiego małżonka domagającego się rozwiązania małżeństwa przez rozwód może zostać przez sąd oddalony. O sprzeczności rozwodu z zasadami współżycia społecznego może być mowa, gdyby z tymi zasadami nie dało się pogodzić rażącej krzywdy, jakiej doznałby małżonek sprzeciwiający się rozwodowi albo jeśli przeciw rozwodowi przemawiały inne poważne względy. Sam jednak gorszy stan zdrowia, który wynika tylko z zaawansowanego wieku, a nie z powodu jakiejś poważnej choroby, nie jest uznawany za okoliczność, która stanowiłaby taką przeszkodę.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.