Pozostaję w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. W mieszkaniu znajduje się wiele przedmiotów gospodarstwa domowego stanowiących wyposażenie tego lokalu. Czy stanowią one nasz wspólny majątek niezależnie od tego, któremu z małżonków zostały one darowane?
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Niemniej przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do wspomnianego majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Jednakże przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Wynika to z art. 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Oświadczenie darczyńcy (spadkodawcy) może spowodować, że określone rzeczy, prawa, trafią do majątku wspólnego małżonków (gdy - co do zasady - stanowią składnik majątku osobistego małżonka). Natomiast złożenie odpowiedniego oświadczenia przez darczyńcę (spadkodawcę) w odniesieniu do "przedmiotów zwykłego urządzenia domowego", nabytych przez jednego z małżonków (w drodze dziedziczenia, na skutek darowizny itd.), będzie skutkować tym, że zamiast trafić do majątku wspólnego, staną się składnikiem majątku osobistego jednego z małżonków.
Uznanie, że określona rzecz stanowi "przedmiot zwykłego urządzenia domowego" musi być dokonana indywidualnie, może zostać oparta na stopie życiowej małżonków. Rzecz, która w przeszłości mogła być uznawana za przedmiot o wyjątkowych właściwościach, po latach może stanowić zwykłe wyposażenie domu czy mieszkania. Istotne jest, jeśli chodzi o zakwalifikowanie określonej rzeczy do kategorii "przedmiotów zwykłego urządzenia domowego", w kontekście omawianego przepisu, ustalenie, czy służy ona obojgu małżonkom. Chodzi zatem o przedmioty, które nie mają charakteru wyłącznie osobistego. Należy jednak uznać, że rzecz, która ma obiektywnie wartość dużą, nie powinna zostać zakwalifikowana jako przedmiot "zwykłego" urządzenia domowego.
|