Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wspieranie rodziny to nie tylko moralny obowiązek dziecka

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wspieranie rodziny to nie tylko moralny obowiązek dziecka

Gazeta Podatkowa nr 97 (1659) z dnia 5.12.2019
Dawid Szwarc

Syn niedługo stanie się pełnoletni. Cały czas pozostaje na naszym utrzymaniu. Czy syn, jeśli nie zdecyduje się na kontynuowanie nauki, a będzie nadal z nami mieszkał, ma obowiązek wspierania rodziny i pomocy w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego? Czy taki obowiązek ma jedynie charakter moralny, czy też wynika z przepisów prawa?

Nie ma wątpliwości co do tego, że dziecko, nawet małoletnie ma moralny obowiązek pomagania rodzinie, której jest członkiem, m.in. w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jest to nie tylko obowiązek moralny, ale stanowi część procesu wychowania dziecka, za który odpowiedzialność ponoszą najczęściej rodzice. W odniesieniu do dziecka małoletniego przewiduje się, że dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra. W sytuacji gdy dziecko posiada swój majątek (np. na skutek darowizn czy spadków od/po krewnych), wówczas czysty dochód z takiego majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Z kolei w odniesieniu do dziecka pełnoletniego władza rodzicielska nie jest już sprawowana, co nie oznacza jednak, że nie będzie ono w pewnych sytuacjach zobowiązane do konkretnej, finansowej pomocy rodzicom. Przewiduje się, że dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców. Tak przewiduje art. 91 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.). Rodzice mają zatem konkretne roszczenie w stosunku do dziecka, co jest sprawą dość oczywistą. Skoro dziecko ma dochody, a korzysta z rodzinnego majątku, mieszkania, tworzy wspólne gospodarstwo domowe z rodzicami itp., powinno partycypować w ponoszeniu wspomnianych kosztów.


Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Określone prawne obowiązki posiadają jednak nie tylko dzieci pełnoletnie uzyskujące dochody. Najczęściej zdarza się, że dziecko pełnoletnie kontynuuje naukę, rodzice z oczywistych względów dalej mają obowiązek alimentowania dziecka. Jednak w takiej sytuacji dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie (art. 91 § 2 K.r.o.). Nawet gdy dziecko pełnoletnie nie posiada dochodów, a jest alimentowanie przez swoich rodziców, musi podejmować określone czynności faktyczne na rzecz gospodarstwa - np. pomagać w sprzątaniu miejsca zamieszkania, robieniu zakupów, opiece nad młodszym rodzeństwem itd.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.