Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej

Gazeta Podatkowa nr 47 (1192) z dnia 11.06.2015
Dawid Szwarc

Mój były mąż nie interesuje się losem naszych dzieci. Mimo zasądzonych alimentów nie reguluje zobowiązań. Nie uczestniczy w opiece nad dziećmi ani w podejmowaniu innych czynności ich dotyczących, kształcenia, rozwoju czy nawet spraw majątkowych. Taka sytuacja trwa wiele miesięcy. Czy w obecnej sytuacji mogę wystąpić o pozbawienie go władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie władzy rodzicielskiej to najsurowsza sankcja. Trudno ocenić czy w przedstawionej sytuacji sąd zdecydowałby się aż na tak radykalny środek. Władza rodzicielska to przede wszystkim podejmowanie decyzji dotyczących wychowania dzieci, opieki nad nimi, zarządzania ich majątkiem. Zasadniczo w tych kwestiach małżonkowie (rodzice) powinni ze sobą współdziałać, jeżeli władza przysługuje im obojgu. W wyroku rozwodowym kwestie te na pewno zostały rozstrzygnięte - ewentualnie w innym orzeczeniu po rozwiązaniu małżeństwa - i doszło do ustalenia, w jakich kwestiach rodzice powinni podejmować wspólne działania. Niewłaściwe wykonywanie tych obowiązków może skutkować albo ograniczeniem władzy, albo jej pozbawieniem.

W sytuacji gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców. Wniosek o pozbawienie władzy ma szansę na uwzględnienie wtedy, gdy zachodzi co najmniej jedna okoliczność ze wskazanej wcześniej grupy przesłanek i jeśli narusza ona dobro dziecka lub grozi takim naruszeniem.


Ograniczenie oraz pozbawienie władzy może nastąpić tylko z ważnych i obiektywnych przyczyn.


Natomiast w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Jednakże zawieszenie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie. Stanowi o tym art. 110 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 583). Przeszkoda po stronie rodzica musi być poważna, obiektywnie uniemożliwiająca lub utrudniająca wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.