Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Opłata za informacje o przetwarzaniu danych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opłata za informacje o przetwarzaniu danych

Gazeta Podatkowa nr 7 (1673) z dnia 23.01.2020
Marta Stefanowicz - Wasilewska

Prowadzę firmę w zakresie pośrednictwa w ubezpieczeniach. Przygotowuję oprogramowanie, które ma nam ułatwić przekazywanie informacji osobom, których dane przetwarzam. Czy za udostępnianie informacji o przetwarzaniu danych konkretnej osoby mogę pobierać od niej opłatę?

Zasadniczo wszystkie informacje, do przekazania jakich zobowiązany jest administrator danych (podmiot przetwarzający), muszą być przekazane bezpłatnie osobom, których dane są przetwarzane. Chodzi tu głównie o informacje określone w art. 13 i 14 RODO, a także o komunikację i działania opisane w art. 15-2234 RODO. Przykładowo na mocy art. 15 RODO, osoba, której dane dotyczą, jest uprawniona do uzyskania od administratora potwierdzenia, czy przetwarzane są dane osobowe jej dotyczące. Takie informacje powinny być udzielone jej bezpłatnie. Przy czym unijne rozporządzenie o ochronie danych w art. 12 ust. 5 wprowadza od tej zasady dwa wyjątki. Otóż jeżeli żądania osoby, której dane dotyczą, są ewidentnie nieuzasadnione lub nadmierne, w szczególności ze względu na swój ustawiczny charakter, administrator może:

  • pobrać rozsądną opłatę, uwzględniając administracyjne koszty udzielenia informacji, prowadzenia komunikacji lub podjęcia żądanych działań, albo
     
  • odmówić podjęcia działań w związku z żądaniem.

Jak informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych na stronie www.uodo.gov.pl w zakładce Inspektor Ochrony Danych, "Z sytuacjami takimi mamy do czynienia w szczególności ze względu na ustawiczny charakter żądania (np. osoba, której dane dotyczą wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu zwraca się do administratora o przekazanie informacji na podstawie przepisów rozdziału III RODO)".

W takich sytuacjach, jeżeli administrator uzna, że przedstawione żądania są nieuzasadnione lub nadmierne, w szczególności z uwagi na ich ustawiczny charakter, wówczas może podjąć działania i pobrać rozsądną opłatę albo odmówić podjęcia działań w związku z żądaniem. Przy czym należy mieć na uwadze, by pobierana opłata była "rozsądna". Oznacza to, że powinna stanowić odzwierciedlenie istotnie poniesionych przez administratora kosztów w związku z udzielaniem informacji. Będą to m.in. koszty udzielenia informacji, prowadzenia komunikacji lub podjęcia żądanych działań.

UODO w przytoczonym już wcześniej stanowisku zwraca uwagę, iż pobranie opłaty przez administratora może nastąpić nie tylko w przypadku żądania wydania kolejnej kopii danych, ale może dotyczyć również np. nieuzasadnionego żądania sprostowania, ograniczenia czy usunięcia danych. Gdy administrator już wcześniej dokonał takich działań, a podmiot dalej występuje z takim samym żądaniem, można wówczas pobrać opłatę, która uwzględni koszty udzielenia odpowiedzi na nieuzasadniony wniosek. Co jednak najważniejsze, pobranie opłaty musi być uzasadnione i w żadnym przypadku nie może mieć na celu ograniczenia praw osób, których dane dotyczą, a jedynie zapobiegać nadużywaniu takiego prawa.

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.