Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   Zakup pierwszego mieszkania lub domu wspólnie z małżonkiem a zwolnienie ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zakup pierwszego mieszkania lub domu wspólnie z małżonkiem a zwolnienie z PCC - interpretacja KIS

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (1183) z dnia 10.11.2023
W sytuacji gdy podatnik nabywa mieszkanie lub dom (na rynku wtórnym) z inną osobą (np. z małżonkiem), w celu zwolnienia z PCC każdy z kupujących musi spełniać warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości lub udziału w niej, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 września 2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB)

Stan faktyczny

Wnioskodawczyni zamierzała kupić wraz z mężem, z którym miała rozdzielność majątkową (intercyzę), dom jednorodzinny. Wskazała, że jak dotąd nigdy nie posiadała udziałów w żadnej nieruchomości, natomiast jej mąż był już wcześniej właścicielem innej nieruchomości (mieszkania).

Wnioskodawczyni zapytała organ podatkowy, czy w tej sytuacji będzie obowiązana zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem ww. nieruchomości (udziału w nieruchomości). Jej zdaniem, powinna zostać zwolniona z zapłaty PCC (od swoich udziałów), gdyż nie miała ona wcześniej udziałów w żadnej nieruchomości. Dodała, że w związku z intercyzą dom nie zostanie nabyty do wspólnego majątku małżeńskiego i tylko wartość udziału jej męża powinna zostać opodatkowana PCC.

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni. Przypomniał, iż na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.), dalej: ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach albo na stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty, strony umowy zamiany albo wspólnicy spółki cywilnej. Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - stawka podatku wynosi 2%.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na nowe zwolnienie z PCC, zapisane w art. 9 pkt 17 ww. ustawy, które weszło w życie z dniem 31 sierpnia 2023 r. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od PCC sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Odnosząc się do ww. regulacji oraz sytuacji Wnioskodawczyni, Dyrektor KIS stwierdził:

"(...) W przypadku gdy nieruchomość nabywana jest na współwłasność, to każdy z kupujących (małżonkowie, rodzice z dzieckiem, rodzeństwo, osoby obce) musi spełniać warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości lub udziału w niej, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Zatem mając na uwadze fakt, że Pani mąż był już właścicielem innej nieruchomości (mieszkania), do umowy sprzedaży domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej nie znajdzie zastosowania przepis art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warunkiem do skorzystania z ww. zwolnienia w niniejszej sprawie - gdy dom jednorodzinny nabywany jest na współwłasność - jest to, żeby Pani oraz Pani mąż nie posiadali wcześniej nieruchomości lub udziału w niej, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. (...)"

Od redakcji:

Stanowisko przedstawione w opisanej interpretacji zostało potwierdzone przez Ministerstwo Finansów (dalej: MF). Jak czytamy w piśmie MF udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 17 października 2023 r.:

"(...) Ministerstwo Finansów podziela stanowisko przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 21 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB, odnośnie do warunków stosowania zwolnienia z PCC na zakup pierwszego mieszkania, określonych w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. (...)

Jak wskazał Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 44098, nowelizacja przepisów określających opisywane zwolnienie nie jest konieczna. Zwolnienie obejmuje nabycie lokalu lub budynku mieszkalnego także na współwłasność, niemniej warunki określone przez ustawodawcę muszą być spełnione przez wszystkich współwłaścicieli. Umowa majątkowa małżeńska nie ma wpływu na stosowanie zwolnienia. Jeżeli mieszkanie (budynek mieszkalny) nabywane jest na współwłasność, to każdy z kupujących (małżonkowie, rodzice z dzieckiem, rodzeństwo, osoby obce) musi spełniać warunek wynikający z opisywanego przepisu, tj. nieposiadania w dniu nabycia i nigdy wcześniej mieszkania lub budynku mieszkalnego ani udziału w takich nieruchomościach (spółdzielczych prawach), chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Należy podkreślić, że zgodnie z rozwiązaniami systemowymi zawartymi w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży a nie nabycie. Zwolnienie jest wyłomem od zasady powszechności opodatkowania i warunki zwolnienia dotyczą strony kupującej niezależnie od tego, czy jest nią jeden, czy kilka podmiotów. Za podatek odpowiadają solidarnie kupujący, nie można zwolnić z podatku części czynności. Albo sprzedaż jest zwolniona albo opodatkowana. Niedopełnienie warunków zwolnienia przez wszystkich kupujących skutkuje opodatkowaniem umowy sprzedaży."

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.