Nie zgadzam się z indywidualną interpretacją przepisów podatkowych wydaną przez Dyrektora KIS w zakresie PIT. Zamierzam zaskarżyć ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy jednocześnie z przesłaniem skargi należy uiścić wpis?
Wpis od skargi uiszcza się w praktyce po otrzymaniu zarządzenia sądu zawierającego wezwanie do zapłaty, w terminie w nim wskazanym.
Skierowanie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego wiąże się z obowiązkiem pokrycia wpisu - chyba że sprawa podlega ustawowemu zwolnieniu od kosztów sądowych albo skarżący uzyska zwolnienie w ramach tzw. prawa pomocy. Uiszcza się wpis stały lub stosunkowy. Wpis stosunkowy pobierany jest w sporach dotyczących należności pieniężnych. Oblicza się go według obowiązującej stawki od kwoty objętej zaskarżonym rozstrzygnięciem (bez odsetek za zwłokę i kosztów związanych z należnością główną), a końcówkę zaokrągla wzwyż do pełnych złotych. W pozostałych sprawach - w których przedmiotem zaskarżenia nie są należności pieniężne - uiszcza się wpis stały. Jego wysokość jest z góry określona w zależności od rodzaju i charakteru sprawy. W przypadku skargi na indywidualną interpretację przepisów podatkowych wpis jest stały i wynosi 200 zł. Podstawę jego pobrania stanowi § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2021 r. poz. 535).
Opłatę sądową należy uiścić przy składaniu pisma podlegającego opłacie. Wpis od skargi powinien więc być zasadniczo wpłacony przy wnoszeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W praktyce wpłaty dokonuje się po otrzymaniu wezwania. Na uregulowanie wymaganej kwoty jest, co do zasady, 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Termin ten oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w art. 83 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634) i art. 111 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610). Zaczyna on biec dnia następującego po dniu doręczenia wezwania. Jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, przesuwa się on na następny dzień po dniu lub dniach wolnych. Skarga, od której pomimo wezwania nie zostanie w terminie uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu.
Wpis można uiścić gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na jego rachunek bankowy. Należy wskazać: tytuł wpłaty, rodzaj opłacanego pisma oraz sygnaturę akt sądowych. Przyjmuje się, że w przypadku dokonania płatności przelewem datą uiszczenia wpisu jest dzień złożenia dyspozycji przelewu w banku lub instytucji uprawnionej do przyjmowania zleceń, o ile w tym dniu albo przynajmniej przed upływam terminu do wniesienia wpisu wpłacający miał odpowiednie środki na rachunku na pokrycie opłaty, a przelew został zrealizowany. Nie ma znaczenia data wykonania przez bank polecenia przelewu czy data wpływu środków na konto sądu administracyjnego (por. postanowienie NSA z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. akt II GZ 534/22). Takie samo stanowisko przyjmuje się , jeżeli polecenie przelewu zostało złożone za pomocą sieci internetowej (por. postanowienie NSA z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. akt II GZ 458/22).
Skarżącemu zostało 6 września 2023 r. doręczone zarządzenie wzywające do uregulowania w terminie 7 dni wpisu od skargi wniesionej na indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Termin dokonania wpłaty upłynie 13 września 2023 r. W przypadku regulowania wpisu przelewem najpóźniej w tym dniu (13 września 2023 r.) musi być złożona dyspozycja przelewu wymaganej kwoty mającego pokrycie w środkach zgromadzonych na rachunku. |
|