Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Zmiana urzędu skarbowego w trakcie kontroli podatkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zmiana urzędu skarbowego w trakcie kontroli podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 89 (1546) z dnia 5.11.2018
Małgorzata Żujewska

Spółka z o.o. zmieniła siedzibę i podlega pod nowy urząd skarbowy. Zmiana nastąpiła w trakcie trwania kontroli podatkowej prowadzonej przez poprzedni urząd skarbowy w zakresie VAT. Czy w tej sytuacji kontrola podatkowa zostanie przejęta przez nowy urząd skarbowy?

NIE. Urząd skarbowy, który wszczął kontrolę podatkową, prowadzi ją także po zmianie przez podatnika siedziby i przejściu do nowego urzędu skarbowego.


Organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości miejscowej.


Właściwość miejscową urzędu skarbowego w przypadku spółki z o.o. ustala się zasadniczo ze względu na adres jej siedziby. Zmiana siedziby może skutkować przejściem do nowego urzędu skarbowego. Kwestię kontynuacji kontroli podatkowej w przypadku zmiany urzędu skarbowego rozstrzyga art. 18b Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego, organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tym zobowiązaniem.

Podobnie jest w przypadku, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego nastąpiło po zakończeniu kontroli podatkowej. Organem podatkowym właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia. Należy jednocześnie pamiętać o wymogu zgłoszenia nowych danych adresowych. Obliguje do tego art. 291b Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że jeżeli w trakcie przeprowadzonej u podatnika kontroli ujawniono nieprawidłowości, ma on obowiązek zawiadomić organ podatkowy o każdej zmianie adresu dokonanej w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia. W przeciwnym razie postanowienie o wszczęciu pokontrolnego postępowania podatkowego uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem.

Urząd skarbowy, który w omawianym przypadku wszczął kontrolę podatkową, kontynuuje ją, mimo że w trakcie jej trwania spółka z o.o. zmieniła siedzibę i podlega w związku z tym pod nowy urząd skarbowy. Ten jednak nie przejmie kontroli podatkowej. Poprzedni urząd skarbowy pozostaje właściwy również we wszystkich sprawach związanych ze zobowiązaniem podatkowym będących przedmiotem kontroli podatkowej. Będzie więc prowadził ewentualne pokontrolne postępowanie podatkowe (por. wyrok NSA z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. akt I FSK 795/16).

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.