Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Wycena rzeczy zajętych przez poborcę skarbowego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wycena rzeczy zajętych przez poborcę skarbowego

Gazeta Podatkowa nr 64 (1521) z dnia 9.08.2018
Małgorzata Żujewska

Urząd skarbowy wszczął postępowanie egzekucyjne w związku z moimi zaległościami podatkowymi. Poborca skarbowy zajął na poczet ich spłaty komputer i sprzęt fotograficzny. Nie zgadzam się z jego wyceną tych rzeczy. Czy mogę odwołać się od niej?

Dłużnik może złożyć skargę na dokonaną przez poborcę skarbowego wycenę rzeczy zajętych w toku postępowania egzekucyjnego.


Dłużnik może przedstawić rachunki i inne dowody w celu ustalenia wartości zajętej rzeczy.


Zajęcie ruchomości, np. komputera, należących do dłużnika to jeden ze środków egzekucyjnych stosowanych w trakcie postępowania egzekucyjnego mającego na celu ściągnięcie zaległości podatkowej. Zajęcia dokonuje poborca skarbowy. Musi sporządzić protokół zawierający opis każdej zajętej rzeczy. Opis powinien zawierać w szczególności: nazwę i rodzaj przedmiotu, dane go identyfikujące, stan techniczny, wiek, stwierdzone uszkodzenia. Poborca skarbowy w większości przypadków podaje także szacunkową wartość rzeczy. Nie może oszacować wartości wyrobów użytkowych ze złota, platyny lub srebra, innych kosztowności, maszyn i innych urządzeń produkcyjnych oraz środków transportu. Wyceny takich przedmiotów dokonuje biegły skarbowy. Urząd skarbowy może zlecić oszacowanie wartości innych zajętych ruchomości biegłemu skarbowemu także w innych przypadkach - jeżeli uzna to za potrzebne.

Dłużnik ma prawo wnieść skargę na oszacowanie dokonane przez poborcę skarbowego, jeżeli się z nim nie zgadza, np. uważa wycenę zajętej rzeczy za rażąco niską w stosunku do ceny rynkowej. Skargę należy złożyć w terminie 5 dni od daty zajęcia ruchomości. W takim przypadku do dokonania wyceny zostanie powołany biegły skarbowy. Przewiduje to art. 99 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314). Urząd skarbowy zawiadamia dłużnika o wyznaczonym terminie oszacowania wartości ruchomości przez biegłego skarbowego i przesyła mu odpis protokołu oszacowania. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z wyceną przedstawioną przez biegłego skarbowego, może domagać się opinii biegłego sądowego. Złożenie wniosku o wykonanie takiego oszacowania wstrzymuje sprzedaż zajętej rzeczy. Dłużnik ponosi jednak koszty wyceny dokonanej przez biegłego sądowego, jeżeli oszacowana przez niego wartość ruchomości nie różni się co najmniej o 25% od wartości ustalonej przez biegłego skarbowego. Stanowi tak art. 67d § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.