Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Limit czasu trwania kontroli podatkowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Limit czasu trwania kontroli podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 61 (1518) z dnia 30.07.2018
Małgorzata Żujewska

Urząd skarbowy wszczął wobec mnie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Trwa ona ponad dwa tygodnie, a powinna zakończyć się w ciągu 12 dni roboczych (jestem mikroprzedsiębiorcą). Czy roczne limity czasu trwania kontroli nie dotyczą już kontroli podatkowych?

Roczne ograniczenia czasu trwania kontroli podatkowych u przedsiębiorcy odnoszą się do czynności wykonywanych w jego siedzibie lub miejscu przechowywania dokumentacji podatkowej. Nie dotyczą kontroli podatkowej rozumianej jako ciągu działań podejmowanych od momentu jej wszczęcia do dnia doręczenia protokołu.


Urząd skarbowy podejmuje kontrole podatkowe z urzędu.


Limity czasu trwania kontroli u przedsiębiorcy określa art. 55 ust. 1 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646). Wcześniej regulował to art. 83 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.). Z obu tych aktów prawnych wynika to samo. Łączny czas trwania wszystkich kontroli podatkowych prowadzonych przez urząd skarbowy u danego przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekroczyć - w zależności od wielkości firmy - 12, 18, 24 albo 48 dni roboczych. Obecnie dominuje pogląd, że te limity odnoszą się do kontroli w ścisłym tego słowa znaczeniu, czyli do czynności prowadzonych w siedzibie przedsiębiorcy lub miejscu przechowywania jego dokumentacji rachunkowej. Nie wlicza się do nich działań wykonywanych w siedzibie organu podatkowego (por. wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. akt II FSK 1418/15).

Dozwolone jest przedłużenie czasu trwania kontroli podatkowej. Należy liczyć się z tym, jeżeli w jej trakcie zostanie ujawnione, że przedsiębiorca nie złożył wymaganej deklaracji albo zaniżył zobowiązanie podatkowe w wysokości przekraczającej równowartość 10% kwoty zadeklarowanego zobowiązania, jednak nie niższej niż 500 zł lub zawyżył stratę w wysokości przekraczającej równowartość 50% kwoty zadeklarowanej straty, jednak nie niższej niż 2.500 zł. Czas trwania kontroli podatkowej nie może jednak w takim przypadku przekroczyć dwukrotności podstawowego limitu ustalonego dla danej kategorii przedsiębiorcy. Ograniczeń czasowych nie stosuje się do niektórych kontroli, np. gdy ich przeprowadzenie jest niezbędne dla zabezpieczenia dowodów popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego czy dotyczących zasadności zwrotu VAT.

Przekroczenie dopuszczalnego rocznego limitu czasu trwania kontroli podatkowych jest podstawą do złożenia pisemnego sprzeciwu na podstawie art. 59 Prawa przedsiębiorców. Sprzeciw wnosi się do organu prowadzącego kontrolę. O jego złożeniu przedsiębiorca musi zawiadomić na piśmie kontrolujących. Na wniesienie sprzeciwu są 3 dni robocze od dnia wystąpienia przesłanki do jego złożenia (przekroczenia limitu czasu trwania kontroli).

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.