POLECAMY |
||
Urząd skarbowy wezwał mnie, pod groźbą wymierzenia kary porządkowej do 3.000 zł, do złożenia wyjaśnień w sprawie rozliczenia PIT-28 za 2021 r. Czy urząd skarbowy może mnie ukarać, jeśli nie została wszczęta kontrola ani postępowanie podatkowe?
TAK. Urząd skarbowy może nałożyć karę porządkową w czasie czynności sprawdzających.
Maksymalna kara porządkowa w 2022 r. wynosi 3.000 zł.
Czynności sprawdzające to odrębna od kontroli i postępowania podatkowego procedura. Urzędy skarbowe często wykorzystują ją do weryfikacji rocznych zeznań podatkowych. Czynności sprawdzające umożliwiają zbadanie rozliczenia podatku dochodowego pod kątem poprawności formalnej i rachunkowej, a także przeprowadzenie wstępnej oceny zgodności danych zawartych w zeznaniu podatkowym z rzeczywistością. Jeżeli urząd skarbowy ma wątpliwości co do poprawności złożonego zeznania podatkowego, może wezwać podatnika do udzielenia w wyznaczonym terminie niezbędnych wyjaśnień. Wskazuje przy tym przyczyny podania w wątpliwość rzetelności danych zawartych w zeznaniu podatkowym. Przewiduje to art. 274a § 2 Ordynacji podatkowej.
Podatnik, który mimo prawidłowego wezwania bezzasadnie odmówi złożenia wyjaśnień lub nie złoży ich w wyznaczonym terminie, naraża się na karę porządkową. Urząd skarbowy może ją nałożyć nie tylko w toku prowadzonej kontroli i postępowania podatkowego, ale także czynności sprawdzających. Odpowiednie stosowanie przepisów o karze porządkowej w toku czynności sprawdzających nakazuje art. 280 Ordynacji podatkowej. Kara porządkowa nakładana jest w formie postanowienia. Wymiar jej wysokości w konkretnym przypadku powinien nastąpić po uprzednim wyjaśnieniu istnienia przesłanek uprawniających do zastosowania sankcji, a także ustaleniu stopnia zawinienia, ewentualnych skutków uchylania się od nałożonego obowiązku, sytuacji majątkowej karanego. Ukarany może wnieść zażalenie na postanowienie o nałożeniu kary porządkowej - gdy kwestionuje zasadność wymierzenia sankcji, albo wniosek o jej uchylenie - jeżeli miał uzasadnione powody, aby nie zastosować się do wezwania. Zażalenie albo wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie rozpatruje dyrektor izby administracji skarbowej. Wniosek o uchylenie kary porządkowej rozpoznaje naczelnik urzędu skarbowego, który ją nałożył. Nieuiszczona, a wymagalna kara porządkowa - wynikająca z ostatecznego postanowienia - może być ściągnięta w trybie egzekucji administracyjnej.
|