Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Inne podatki i opłaty  »   PCC przy pożyczce od brata z jego majątku wspólnego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

PCC przy pożyczce od brata z jego majątku wspólnego

Gazeta Podatkowa nr 39 (1496) z dnia 14.05.2018

Fakt udzielenia pożyczki z majątku wspólnego małżonków nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w PCC, jeżeli stronami umowy pożyczki jest rodzeństwo, a małżonek pożyczkodawcy wyrazi zgodę na jej udzielenie. Przy czym, jeśli pożyczka nie jest zawarta w formie aktu notarialnego, konieczne jest jej udokumentowanie i złożenie w terminie 14 dni od zawarcia umowy deklaracji PCC-3.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik zamierza pożyczyć od brata kwotę 100.000 zł. Brat wnioskodawcy jest żonaty, a środki mające stanowić przedmiot pożyczki należą do majątku wspólnego jego i żony. Żona pożyczkodawcy wyraziła pisemną zgodę na udzielenie umowy pożyczki z majątku wspólnego jej i męża. Stroną umowy pożyczki będzie jedynie brat wnioskodawcy. Wykona on przelew ze swojego konta bankowego na konto bankowe wnioskodawcy, oznaczając go jako pożyczka. Do umowy pożyczki dołączona zostanie pisemna zgoda bratowej wnioskodawcy na udzielenie pożyczki. Umowa pożyczki zostanie zawarta w formie pisemnej. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy nie będzie on zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu otrzymania pożyczki, gdyż skorzysta on ze zwolnienia podatkowego wobec faktu, że pożyczkodawcą będzie jego brat.

Ponadto wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy fakt, że pożyczka pochodzi z majątku wspólnego brata i jego żony, rodzi po jego stronie jakieś obowiązki podatkowe.


ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku podlega, co do zasady, opodatkowaniu PCC, jednak od zasady tej istnieją wyjątki. W przypadku zdarzenia wskazanego przez podatnika zastosowanie znajdzie zwolnienie z PCC określone w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC, pod warunkiem złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy. Pomimo że środki na udzielenie pożyczki pochodzą z majątku wspólnego brata wnioskodawcy i jego żony, to stroną umowy pożyczki będzie jedynie brat wnioskodawcy, a żona wyrazi pisemną zgodę na jej udzielenie. Zwolnienie z opodatkowania PCC dotyczy osób należących do tzw. I grupy podatkowej określonej w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Przy czym wobec faktu, że umowa nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, aby skorzystać ze zwolnienia, należy przelać pożyczkę na rachunek bankowy pożyczkobiorcy i złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy deklarację PCC-3. Fakt, że środki będące przedmiotem pożyczki należą do majątku wspólnego pożyczkodawcy i jego małżonki, nie wpływa na zwolnienie z opodatkowania.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.81.2018.2.MD)

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne podatki i opłaty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.