Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na auta osobowe w działalności
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na auta osobowe w działalności

Gazeta Podatkowa nr 1 (1667) z dnia 2.01.2020
Ewelina Piotrowska

Mimo że zmiany w zakresie rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z samochodami osobowymi obowiązują już ponad rok, u podatników wciąż pojawiają się wątpliwości, jak stosować przepisy obowiązujące w tym zakresie. W niniejszym artykule omówimy zagadnienia dotyczące obciążania firmowych kosztów wydatkami na ubezpieczenie firmowego samochodu, myjnię oraz ratę leasingową.


Osoba fizyczna prowadząca działalność (czynny podatnik VAT, podatkowa księga) używa samochodu osobowego spalinowego (środek trwały), dla którego nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. W dniu 2 stycznia 2020 r. zawarła na okres roku umowę ubezpieczenia OC, NNW i AC, w której wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia wyniesie 229.000 zł. W jaki sposób należy ustalić kwotę wydatku z tytułu ubezpieczenia OC, NNW i AC samochodu podlegającą rozliczeniu w kosztach podatkowych?

W opisanym przypadku wartość firmowego pojazdu przyjęta dla celów ubezpieczenia AC przekracza 150.000 zł. Wobec tego podatnik ma prawo ująć w kosztach składkę na ubezpieczenie AC w ramach limitu wynikającego z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Według tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł (225.000 zł w przypadku samochodu elektrycznego) pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Limit 150.000 zł stosuje się do składek na ubezpieczenie samochodu, których wysokość jest ustalana z uwzględnieniem wartości pojazdu, czyli m.in. do ubezpieczenia AC. Nie odnosi się natomiast do składek na ubezpieczenie OC i NNW, których wysokość nie zależy od wartości samochodu. To oznacza, że składki na ubezpieczenie OC i NNW mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w całości, bez względu na wartość pojazdu. Z kolei składkę na dobrowolne ubezpieczenie AC w przypadku, gdy wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza kwotę 150.000 zł, przedsiębiorca ma prawo rozliczyć w kosztach podatkowych proporcjonalnie (przykład).


Spółka z o.o. posiada samochody osobowe będące środkami trwałymi wykorzystywanymi do tzw. celów mieszanych. Korzystają z nich pracownicy zatrudnieni jako przedstawiciele handlowi. W każdym miesiącu oprócz wydatków na zakup paliwa spółka ponosi także wydatki na myjnię i odkurzanie tych aut. Czy tego rodzaju wydatki należy odnosić w ciężar kosztów podatkowych w ramach limitu 75%?

TAK. Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop). W takim przypadku kosztem podatkowym może być tylko 75% wskazanych wydatków. Obejmują one także VAT, który zgodnie z przepisami o VAT nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony VAT, w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów przedstawionym w piśmie z dnia 30 maja 2019 r. udostępnionym naszemu Wydawnictwu wydatki ujmowane w kosztach podatkowych w ramach limitu 75% to generalnie wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego, do których zalicza się m.in. wydatki na myjnię.

Wobec tego w oparciu o wskazany przepis należy uznać, że spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodów 75% poniesionych wydatków na myjnię i odkurzanie firmowych samochodów, jeśli są one wykorzystywane do tzw. celów mieszanych.


W ramach jednoosobowej firmy świadczę usługi medyczne i edukacyjne (skala podatkowa, podatnik zwolniony z VAT). Na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2019 r. dla celów firmowych i osobistych używam auta osobowego (niebędącego pojazdem elektrycznym) o wartości poniżej 150.000 zł. Czy do kosztów uzyskania przychodów mam prawo zaliczać ratę leasingową w pełnej wysokości?

TAK. Od 1 stycznia 2019 r. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów opłaty wynikające z umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 ustawy o pdof, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodów osobowych, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy (art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o pdof). Kwota ta obejmuje także VAT, który zgodnie z przepisami o VAT nie stanowi podatku naliczonego oraz kwotę VAT naliczonego, która zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu. W przypadku samochodu osobowego oddanego do używania na podstawie umowy leasingu wskazane ograniczenie stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego (art. 23 ust. 5a i 5c ustawy o pdof).

Z zaprezentowanego stanu faktycznego wynika, że wartość samochodu osobowego nie przekracza 150.000 zł. W związku z tym opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Przykład

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) w styczniu 2020 r. zawarł na okres roku umowę ubezpieczenia OC, NWW i AC samochodu osobowego będącego środkiem trwałym. Zgodnie z umową dla celów ubezpieczenia AC przyjęto wartość samochodu w wysokości 229.000 zł. Określona w umowie roczna składka na ubezpieczenie AC wyniosła 5.200 zł, OC 2.270 zł i NNW 435 zł. Przedsiębiorca ma prawo rozliczyć w kosztach podatkowych pełną kwotę składki na ubezpieczenie OC i NNW. Natomiast procentowy udział składki na ubezpieczenie AC podlegającej zaliczeniu do firmowych kosztów wynosi 65,50% i wynika z następującego wyliczenia: (150.000 zł : 229.000 zł) × 100. Zatem do kosztów podatkowych można zaliczyć kwotę składki na ubezpieczenie AC w wysokości 3.406 zł, tj. 5.200 zł × 65,50%.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.)

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.