Wydatki dotyczące podatku od nieruchomości nie są bezpośrednio związane z procesem realizacji inwestycji budowlanej, lecz dotyczą ogólnej działalności podatnika. Podlegają one bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.228.2022.1.MKU)
Spółka z o.o. została powołana do realizacji projektu inwestycyjnego. W tym celu nabyła nieruchomość w postaci budynku oraz miejsc parkingowych.
Zakupione powierzchnie były w stanie surowym zamkniętym przeznaczone do aranżacji oraz wykończenia, a następnie miały być przeznaczone na wynajem.
W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy podatek od nieruchomości (dotyczący nabytych nieruchomości) powinien zwiększać wartość inwestycji w nieruchomość oraz stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu jako część amortyzacji, która rozpocznie się po zakończeniu prac oraz przyjęciu lokali do użytkowania?
Spółka uważała, że podatek od nieruchomości powinien zwiększać wartość inwestycji.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Jednocześnie przypomniał, że za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia, przy czym przez koszt wytworzenia należy rozumieć wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych, rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi oraz innych kosztów dających się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. W ocenie organu podatkowego jakkolwiek definicja ta ma charakter otwarty, to nie można uznać, iż w jej zakres wchodzą wydatki z tytułu podatku od nieruchomości. Nie powinno bowiem ulegać wątpliwości, iż takie wydatki nie mają wpływu na wytworzenie środka trwałego (tu: środka trwałego w postaci inwestycji budowlanej), gdyż nie da się ich powiązać z tymże wytwarzaniem środka trwałego.
Zdaniem organu podatkowego w takim przypadku widoczny jest brak bezpośredniego związku pomiędzy kosztami podatku od nieruchomości a procesem wytwarzania inwestycji budowlanej (związek ten ma charakter jedynie pośredni).
Jak zatem stwierdził organ podatkowy:
"(...) należy uznać, iż omawiane tu wydatki nie powinny zwiększać wartości początkowej środka trwałego w postaci inwestycji budowlanej, a co za tym idzie - powinny zostać uznane za koszty pośrednie. (...)"
Dodajmy, że generalnie koszty takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
|