Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Odprawa emerytalna zwolniona od podatku w ramach ulgi dla ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odprawa emerytalna zwolniona od podatku w ramach ulgi dla seniorów

Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (565) z dnia 1.07.2022
Odprawa emerytalna jest zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, tj. w ramach ulgi dla seniorów. Zastosowanie tego zwolnienia nie jest uzależnione od tego, czy wypłacone świadczenie podlega ubezpieczeniu społecznemu, lecz od tego czy pracownik osiąga ze stosunku pracy przychody podlegające ubezpieczeniu społecznemu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 czerwca 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.195.2022.1.RS.

4 lipca 2020 r. pracownik nabył uprawnienia emerytalne, ale nie zwolnił się z pracy i nadal pracował do 23 lutego 2022 r. 30 grudnia 2021 r. złożył oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Zakład pracy (wnioskodawca) wypłacił mu 23 lutego 2022 r. odprawę emerytalną, którą opodatkował. Przychód pracownika w 2022 r. nie przekroczył 85.528 zł.

Do organu podatkowego wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy odprawa emerytalna korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi dla pracującego seniora na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 updof? Wyrażając własne zadanie w sprawie, stwierdził, że wypłata odprawy emerytalnej nie korzysta z powołanej ulgi, gdyż nie podlega ona ubezpieczeniom społecznym.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez
organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zauważył, że osoby, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nadal pozostają aktywne zawodowo i nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych, mogą korzystać z tzw. ulgi dla pracujących seniorów, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia. Ulga ta wynika z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Uprawnionymi do korzystania z niej są kobiety po ukończeniu 60 roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania objętych zwolnieniem przychodów. W ramach tej ulgi zwolnione od podatku są przychody:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof oraz
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 27 updof (według skali podatkowej), art. 30c updof (podatkiem liniowym) albo art. 30ca updof (IP Box) albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zwolnienie to jest limitowane. Są nim objęte przychody w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Ponadto, aby korzystać z omawianego zwolnienia od podatku, podatnik nie może otrzymywać, mimo nabycia uprawnienia, świadczeń emerytalnych/rentowych wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Uwzględnienie przez płatnika tego zwolnienia jest możliwe po złożeniu przez pracownika oświadczenia o spełnieniu warunków do jego stosowania.

Aktywne druki i formularze Oświadczenie w zakresie stosowania zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof dostępne jest w serwisie www.druki.gofin.pl

Według powołanego organu warunek "nieotrzymywania emerytury" jako warunek do zastosowania zwolnienia od podatku z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof, powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności z tytułu istniejącego stosunku pracy. Zastosowanie przedmiotowego zwolnienia nie jest uzależnione od tego, czy wypłacone świadczenie podlega ubezpieczeniu społecznemu, lecz od tego czy pracownik osiąga przychody, w tym przypadku ze stosunku pracy, podlegające ubezpieczeniu społecznemu.

W rezultacie organ stwierdził, że pracownik, któremu wypłacono odprawę emerytalną będącą przychodem ze stosunku pracy, ale niepodlegającą ubezpieczeniu społecznemu, jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Zatem wnioskodawca nie powinien był pobrać zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego świadczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.