Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Słodycze dla kontrahentów
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Słodycze dla kontrahentów

Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (563) z dnia 1.06.2022

Spółka z o.o. kupuje słodycze, które przekazuje niektórym klientom z okazji ich urodzin. Nie dokonuje odliczenia podatku naliczonego i księguje kwotę brutto w koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów jako koszty reprezentacji. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Rzeczywiście kosztów reprezentacji nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Inaczej jednak należy potraktować VAT naliczony przy nabyciu towarów przeznaczonych na taki cel. Naliczony podatek od towarów i usług, od nabywanych towarów przeznaczonych na cele reprezentacyjne może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o ile podatnik nie ma prawa do jego odliczenia, a sam wydatek (tu: na nabycie słodyczy) został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na:

  • usługi gastronomiczne,
  • zakup żywności oraz
  • zakup napojów, w tym alkoholowych.

W analizowanej sytuacji spółka oceniała, że w tym przypadku wydatki na zakup słodyczy to koszty reprezentacji i w związku z tym nie uznała ich za koszty uzyskania przychodów. Takie postępowanie należy uznać za prawidłowe, gdyż jak wynika z powołanego przepisu, koszty reprezentacji zostały wykluczone z podatkowych kosztów.

Z kosztów podatkowych spółka wyłączyła również VAT naliczony, którego nie odliczyła.

Zagadnienie to wymaga osobnego omówienia, gdyż możliwość zaliczania VAT do kosztów uzyskania wynika z odrębnych regulacji. W myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Wskazany przepis nie dotyczy sytuacji, w których podatnik miał możliwość skorzystania z odliczenia w podatku od towarów i usług, ale z niej nie skorzystał.

Z treści pytania nie wynika, czy spółka takie uprawnienie miała. Jeśli miała prawo do odliczenia VAT naliczonego, lecz z tego prawa nie skorzystała, to rzeczywiście nie mogła kwoty VAT od nabytych towarów (tu: słodyczy) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak prawa do odliczenia VAT nie miała, to na podstawie powołanego art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop nieodliczony VAT jest kosztem uzyskania przychodów, o ile wydatek na zakup słodyczy opodatkowany tym podatkiem spełnia ogólną zasadę wyrażoną w art. 15 ust. 1 updop. Oznacza to, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.327.2017.1.AP).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.