Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Niezapłacona faktura korygująca a przepisy o złych długach dla celów CIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Niezapłacona faktura korygująca a przepisy o złych długach dla celów CIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (1127) z dnia 20.04.2022

Spółka z o.o. wystawiła kontrahentowi w 2021 r. fakturę korygującą "in minus" za zwrócony towar. Kwota wynikająca z faktury korygującej miała zostać uwzględniona przez kontrahenta przy dokonywaniu przez niego zapłaty za inną wystawioną przez spółkę fakturę (tj. miał on zapłacić za fakturę w kwocie pomniejszonej o wartość korekty). Kontrahent nie dokonał jednak ww. pomniejszenia, w związku z czym spółka posiada wobec niego zobowiązanie w kwocie wynikającej z faktury korygującej. Czy o wartość tego zobowiązania spółka - w ramach przepisów o złych długach - powinna zwiększyć podstawę opodatkowania w zeznaniu CIT-8 za 2021 r. (90. dzień od dnia upływu terminu zapłaty za fakturę korygującą upłynął w grudniu 2021 r.)?

Naszym zdaniem w sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka nie ma obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość niezapłaconej faktury korygującej. Wartość powstałego zobowiązania spółki nie jest bowiem zaliczana do jej kosztów uzyskania przychodów, lecz koryguje jej przychód należny.

Przesłanki stosowania przepisów o zatorach płatniczych dla celów CIT

Kwestie związane ze stosowaniem przepisów o zatorach płatniczych (tzw. złych długach) reguluje art. 18fart. 25 ust. 19-26 ustawy o PDOP. Przesłanki, w których występuje obowiązek zastosowania tych przepisów przedstawiamy w tabeli.

Korekta w ramach przepisów o zatorach płatniczych (tzw. złych długach)
korygowana wielkość u wierzyciela u dłużnika
w zeznaniu rocznym
podstawa opodatkowania może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta* podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane*
strata podatkowa może być zwiększona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta* podlega zmniejszeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane*
w trakcie roku
dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki może być zmniejszony o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta** podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane**

* korekty dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie; korekty dokonuje się, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta/zobowiązanie nie zostało uregulowane
** korekty dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta/zobowiązanie zostanie uregulowane; korekty dokonuje się, jeżeli do dnia terminu płatności zaliczki na podatek wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta/zobowiązanie nie zostało uregulowane

Jak z powyższego wynika, przepisy o zatorach płatniczych (tzw. złych długach) dla celów CIT stosuje się:

  • u wierzyciela - w odniesieniu do wierzytelności zaliczanych do przychodów należnych,
  • u dłużnika - w odniesieniu do zobowiązań zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Faktura korygująca a przepisy o zatorach płatniczych

W przypadku sprzedawcy, który wystawił fakturę korygującą do dokonanej sprzedaży (w związku ze zwrotem towaru), niezapłacona kwota wynikająca z tej korekty jest zobowiązaniem sprzedawcy, a nie jego wierzytelnością. Jednocześnie kwota tego zobowiązania nie jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów sprzedawcy - koryguje ona jego przychody należne.

W związku z tym, kierując się literalnym brzmieniem przepisów o zatorach płatniczych (złych długach), zasadne jest, naszym zdaniem, uznać, że spółka nie stosuje w odniesieniu do zobowiązania wynikającego z wystawionej faktury korygującej przepisów o zatorach płatniczych.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.