Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Amortyzacja samochodu wprowadzonego do działalności z majątku prywatnego przed 2022 r.
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Amortyzacja samochodu wprowadzonego do działalności z majątku prywatnego przed 2022 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1122) z dnia 1.03.2022

W 2021 r. podatnik wprowadził do prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy o wartości nieprzekraczającej 150.000 zł, który kilka lat wcześniej zakupił do celów prywatnych (ze środków otrzymanych w darowiźnie zwolnionej od podatku od spadków i darowizn). Wartość samochodu została ustalona na podstawie ceny nabycia wynikającej z faktury zakupu. Czy po zmianie przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. nadal można go amortyzować od tej samej wartości, czy może należy zmienić jego wartość początkową? Czy sposób sfinansowania zakupu ma wpływ na jego amortyzację?

Podatnik ma prawo do kontynuacji naliczania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytego i wprowadzonego do działalności samochodu ustalonej według zasad obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2022 r. Bez znaczenia dla takiego rozstrzygnięcia pozostaje fakt, że pojazd został nabyty ze środków otrzymanych w ramach darowizny korzystającej ze zwolnienia od podatku (tu: od spadku i darowizn).

Co do zasady, sposób ustalenia wartości początkowej składników majątku nabytych pierwotnie do celów prywatnych, a następnie wprowadzonych do działalności gospodarczej i uznanych za środki trwałe określa art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF.

W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r. w takich przypadkach, wartość początkową ustalało się generalnie według ceny nabycia.

W myśl art. 22g ust. 8 ww. ustawy, jeżeli nie można było ustalić ceny nabycia środka trwałego lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, wartość początkową tych środków przyjmowało się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Nowe prawo W wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 r. wartość początkową środków trwałych nabytych pierwotnie do celów prywatnych należy ustalać generalnie w cenie nabycia. Przy czym, jeżeli wyceniany składnik był używany przez podatnika przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych i nie był wcześniej amortyzowany, zastosować należy cenę nabycia, nie wyższą jednak od wartości rynkowej.

Przy braku możliwości ustalenia ceny nabycia odpowiednie zastosowanie znajdzie, podobnie jak przed 1 stycznia 2022 r., ww. art. 22g ust. 8 ustawy.

Co jednak istotne, nowe regulacje znajdują zastosowanie do ustalania wartości początkowej środków trwałych od 1 stycznia 2022 r. Nie będą natomiast stosowane w odniesieniu do środków trwałych, które zostały wprowadzone do ewidencji przed 1 stycznia 2022 r. Będzie tak niezależenie od faktu, czy dokonano już pierwszego odpisu amortyzacyjnego, czy dopiero odpis taki zostanie dokonany w styczniu 2022 r.

Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, zakładając, że samochód osobowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 2021 r., jego wartość początkowa w tej samej wysokości będzie stanowiła podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zarówno w 2021 r., w 2022 r., jak i również w latach kolejnych (do całkowitego zamortyzowania). Stosowanie zmian w tym zakresie stanowiłoby naruszenie praw nabytych przez podatnika, co zasadniczo w systemie podatkowym nie powinno mieć miejsca.

Dodajmy, że bez znaczenia dla możliwości naliczania amortyzacji podatkowej pozostaje fakt sfinansowania zakupu pojazdu środkami uzyskanymi z darowizny, która korzystała ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

W omawianym przypadku, w związku z wartością pojazdu niższą od 150.000 zł, nie znajdą również zastosowania ograniczenia wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o PDOF, a dotyczące braku możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów od ich wartości początkowej przekraczającej 150.000 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.