Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Możliwość stosowania 9% stawki CIT przez spółkę z o.o. ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Możliwość stosowania 9% stawki CIT przez spółkę z o.o. powstałą z przekształcenia spółki komandytowej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (1121) z dnia 20.02.2022

Spółka komandytowa, która w 2021 r. uzyskała status podatnika CIT, w 2022 r. zamierza przekształcić się w spółkę z o.o. Czy takie przekształcenie spowoduje brak możliwości stosowania przez spółkę z o.o. preferencyjnej 9% stawki CIT w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej?

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. nie jest zdarzeniem pozbawiającym spółkę z o.o. prawa do stosowania 9% stawki CIT, w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek warunkujących zastosowanie tej stawki.

Podstawowa stawka CIT wynosi 19% podstawy opodatkowania, przy czym podatnicy mogą opłacać 9% stawkę CIT - w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - jeżeli zostaną spełnione określone warunki, tj. gdy (zob. art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP):

  • ich przychody osiągnięte w roku podatkowym (tu: w 2022 r.) nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro (przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł),
  • posiadają status małego podatnika lub są podatnikami rozpoczynającymi prowadzenie działalności gospodarczej.

Co ważne, preferencyjnej 9% stawki CIT nie mogą opłacać (przez określony czas) podmioty utworzone w wyniku określonych działań restrukturyzacyjnych, wskazanych w art. 19 ust. 1a i 1c ustawy o PDOP (a także podatkowe grupy kapitałowe).

Z art. 19 ust. 1a ustawy o PDOP wynika, że podatnik, który został utworzony w wyniku m.in. przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, nie stosuje 9% stawki CIT w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Dla celów CIT spółką jest zarówno spółka z o.o., jak i spółka komandytowa mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski (zob. art. 4a pkt 21 ustawy o PDOP). To oznacza, że w omawianym przypadku będzie miało miejsce ww. "przekształcenie spółki w inną spółkę". Spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki komandytowej nie utraci więc z tego tytułu prawa do stosowania preferencyjnej stawki CIT.

W związku z tym w sytuacji, o której mowa w pytaniu, spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki komandytowej, będzie mogła w 2022 r. stosować 9% stawkę CIT w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej, jeśli zostaną spełnione ww. warunki do zastosowania tej stawki. Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 3 stycznia 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.537.2021.1.MKU.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.