Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Podatnicy uzyskujący w 2022 r. dochody z prywatnego najmu opodatkowane skalą ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podatnicy uzyskujący w 2022 r. dochody z prywatnego najmu opodatkowane skalą podatkową nadal nie mogą składać PIT-2

Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (553) z dnia 1.01.2022

Na podstawie art. 32 ust. 3 updof, pracodawca obliczając zaliczki PIT od pracowniczych należności, uprawniony jest do zastosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek wyłącznie w przypadku, gdy posiada złożone przez pracownika w ustawowym terminie oświadczenie PIT-2. W oświadczeniu tym pracownik, zaświadcza, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 updof,
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z FP lub z FGŚP,
  • ten zakład pracy jest właściwy do stosowania omawianego zmniejszenia.

Z art. 44 ust. 3 updof wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 44 ust. 1 updof są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Z kolei art. 44 ust. 1 updof, w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r., jako podmioty zobligowane do wywiązywania się z tego obowiązku wymienia w pkt 1 podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej, a w pkt 2 podatników osiągających przychody z najmu lub dzierżawy.

Z dniem 1 stycznia 2022 r. na mocy przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.), zwanej dalej ustawą nowelizującą, pkt 2 w art. 44 ust. 1 updof został uchylony. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy to oznacza, że w 2022 r. osiąganie przez osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy (stosunku pokrewnego) dochodów z prywatnego najmu opodatkowanych według skali podatkowej nie będzie już stanowiło przeszkody do złożenia pracodawcy oświadczenia PIT-2, w konsekwencji czego przy obliczaniu zaliczki PIT od wynagrodzenia pracownika będzie on uwzględniał 1/12 kwoty zmniejszającej podatek?

8 grudnia 2021 r. uzyskaliśmy odpowiedź, w której resort finansów wyjaśnił, że Polski Ład wprowadził zmiany w ustawie o PIT m.in. w zakresie opodatkowania dochodów z najmu prywatnego. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2022 r., dochody te są opodatkowane wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie, na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy nowelizującej, podatnicy osiągający w 2022 r. przychody z najmu prywatnego, mają prawo stosować zasady opodatkowania tych dochodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r. Przepis ten pozwala więc na opodatkowywanie dochodów z najmu prywatnego według skali podatkowej jeszcze w 2022 r. Podatnicy, którzy skorzystają z takiej możliwości, obowiązani są stosować w 2022 r. wszystkie przepisy ustawy o PIT dotyczące opodatkowania dochodów z najmu prywatnego, obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., w tym także przepis art. 44 ust. 1 pkt 2 updof.

Stąd też pracownik uzyskujący dodatkowo w 2022 r. dochody z najmu prywatnego opodatkowane według skali podatkowej nie spełnia warunków do złożenia PIT-2.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.