Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Nabycie używanego środka trwałego a zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nabycie używanego środka trwałego a zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (1105) z dnia 10.09.2021

Zakupiliśmy używaną maszynę specjalistyczną. Nie została ona ulepszona. Czy istnieje możliwość zastosowania do jej amortyzacji indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej? Jeżeli tak, to w jaki sposób można ją określić?

Indywidualne ustalenie stawki amortyzacyjnej jest możliwe, jeżeli zakupione urządzenie (po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji podatnika) podlega sklasyfikowaniu w grupie 3-6 lub 8 KŚT, a przed jego nabyciem było wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy przez inny podmiot. W zależności od wartości urządzenia stawka amortyzacyjna może wynieść od 20% do 50%.

Na podstawie art. 16j ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22j ustawy o PDOF), podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT nie może być krótszy niż:

a) 24 miesiące - gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25.000 zł,

b) 36 miesięcy - gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25.000 zł i nie przekracza 50.000 zł,

c) 60 miesięcy - w pozostałych przypadkach.

Wymienione środki trwałe uznaje się za:

1) używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy, lub

2) ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20% wartości początkowej.

Dodajmy, że zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF), środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł.

Zatem prawo do indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej wystąpi jedynie w przypadku, gdy nabyty składnik majątku spełnia definicję środka trwałego (a więc jest m.in. kompletny i zdatny do użytku), po raz pierwszy jest wprowadzony do ewidencji podatnika i może być uznany za używany bądź przed wprowadzeniem do ewidencji zostanie ulepszony w co najmniej 20% wartości początkowej.

W przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z nabyciem urządzenia używanego. Jak już wskazano, aby można było dla niego ustalić indywidualnie stawkę amortyzacyjną, wcześniejsze używanie takiego składnika majątku musiało trwać przez okres co najmniej 6 miesięcy. Należy mieć na uwadze, że w przypadku środków trwałych wprowadzonych do ewidencji od 1 stycznia 2021 r., 6 miesięczny okres używania środka trwałego musi dotyczyć podmiotu innego niż podatnik. Nie jest zatem dopuszczalne uznanie za używane np. środków trwałych wykupionych z leasingu.

Jak wynika z przywołanych przepisów, indywidualnie ustalona stawka amortyzacyjna określana jest w zależności od wartości początkowych środka trwałego. Przy wartościach nieprzekraczających 25.000 zł stawka nie może być wyższa od 50%, w przedziale wartości przekraczających 25.000 zł do 50.000 zł - 33,33%, zaś w przypadku, gdy wartość początkowa środka trwałego przekracza 50.000 zł - stawka amortyzacyjna może wynosić maksymalnie 20%.

Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach, tj. środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 50.000 zł, bardziej korzystną może okazać się stawka amortyzacyjna wynikająca z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Będzie tak w sytuacji, gdy określona w Wykazie stawka dla takich środków trwałych wyniesie więcej niż 20%.

Przykład

Podatnik zakupił za kwotę 60.000 zł maszynę specjalistyczną sklasyfikowaną w 4 grupie KŚT, która spełniała definicję środka trwałego. Podatnik posiadał dokumenty potwierdzające, że przed nabyciem maszyna była używana w działalności przez inny podmiot, przez okres przekraczający 6 miesięcy, a do ewidencji podatnika została wprowadzona po raz pierwszy.

Zatem uwzględniając jej wartość początkową (przekraczającą 50.000 zł), okres amortyzacji - przy indywidualnym ustaleniu stawki - nie może być krótszy niż 60 miesięcy (oznacza to, że stawka amortyzacyjna nie będzie mogła być wyższa niż 20%). Ponieważ zgodnie z Wykazem właściwa stawka amortyzacyjna wynosiła 18%, podatnik przyjął do stosowania stawkę ustaloną indywidualnie, gdyż była ona bardziej korzystna.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.