Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zasady klasyfikowania spółek komandytowych jako małych podatników - ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasady klasyfikowania spółek komandytowych jako małych podatników - odpowiedź na interpelację poselską

Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (545) z dnia 1.09.2021

Jedną z korzyści wynikających ze statusu małego podatnika jest możliwość skorzystania z preferencyjnej 9% stawki CIT (jeżeli spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 19 updop). Stawka ta ma zastosowanie do przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Pojęcie małego podatnika na gruncie przepisów ustawy o CIT jest zdefiniowane w art. 4a pkt 10 updop. Jest nim podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł).

W interpelacji poselskiej nr 20382 zapytano, jaki okres ma przyjąć spółka komandytowa dla zbadania swojego statusu jako małego podatnika, w przypadku gdy podjęła decyzję o staniu się podatnikiem podatku dochodowego z dniem 1 maja 2021 r.? Czy powinien być to okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., czy też od 1 stycznia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r., czy może od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.?

W odpowiedzi na tę interpelację poselską Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z 30 lipca 2021 r. podkreślił, że uznanie dotychczasowo istniejącej spółki komandytowej za podatnika podatku CIT nie powoduje, że spółka taka dopiero od tego momentu rozpoczyna działalność gospodarczą. Jest ona kontynuatorem działalności prowadzonej wcześniej, tj. przed 1 stycznia 2021 r. (lub przed 1 maja 2021 r.). Spółka komandytowa prowadzi nadal działalność, a jedynie zmienia się jej status podatkowy.

Przedstawiciel resortu finansów potwierdził, że taka spółka może skorzystać z zasad opodatkowania wskazanych w art. 19 ust. 1 pkt 2 updop, tj. 9% stawki podatku, przy spełnieniu odpowiednich warunków, w tym posiadania statusu małego podatnika. Problem w tym, że art. 4a pkt 10 updop odwołuje się do poprzedniego roku podatkowego, regulowanego w oparciu o przepisy ustawy o CIT. Skoro zatem spółka komandytowa nie podlegała w tym okresie przepisom ustawy o CIT, nie można przyjąć wprost reguł ustalania roku podatkowego właściwych dla ustawy o CIT. Dlatego według resortu finansów wartość przychodu ze sprzedaży (obliczana dla limitów dla małego podatnika) powinna być ustalana w oparciu o poprzedni rok obrotowy takiej spółki.

Odpowiadający na interpelację przypomniał, że na stronie www.podatki.gov.pl zamieszczone zostało wyjaśnienie pt. "Rok obrotowy spółki komandytowej w związku z objęciem CIT". Kierując się tym wyjaśnieniem, udzielił odpowiedzi, że w przypadku spółki komandytowej, która z dniem 1 maja 2021 r. stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i której rok obrotowy nie uległ zmianie (jest tożsamy z rokiem kalendarzowym), przy ustalaniu statusu małego podatnika musi uwzględnić wartość sprzedaży brutto za poprzedni rok obrotowy, tj. za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. W sytuacji natomiast, gdy spółka komandytowa wydłużyła rok obrotowy do 30 kwietnia 2021 r., wówczas w celu ustalenia statusu małego podatnika powinna uwzględnić wartość przychodu ze sprzedaży brutto za okres od 1 stycznia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.