Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zapewnienie noclegów zagranicznym zleceniobiorcom z podatkowymi kosztami - interpretacja ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapewnienie noclegów zagranicznym zleceniobiorcom z podatkowymi kosztami - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (544) z dnia 20.08.2021
Koszty poniesione na zapewnienie miejsc noclegowych zleceniobiorcom stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.152.2021.4.ŚS.

Spółka z o.o. (zleceniodawca) zawiera umowy zlecenia, w ramach których zleca wykonanie określonych czynności osobom fizycznym, które są obcokrajowcami (najczęściej obywatelami Białorusi i Ukrainy). Czynności są wykonywane na terytorium Polski w lokalizacji wskazanej przez spółkę. Warunki umowy przewidują, że zleceniodawca zobowiązuje się do udostępnienia zleceniobiorcom (obcokrajowcom) miejsc noclegowych oraz do całkowitego pokrywania kosztów związanych z tymi noclegami. Lokale udostępniane są zleceniobiorcom nieodpłatnie. Służą one celom zbiorowego zakwaterowania. Zgodnie z przyjętym modelem działalności, spółka nie zamierza zobowiązywać zleceniobiorców w jakimkolwiek stopniu do partycypacji w kosztach organizowanego przez nią zakwaterowania, co znajduje wyraz również w treści umowy zlecenia. Co istotne, ponoszone przez spółkę koszty na zakwaterowanie są odpowiednio ewidencjonowane, bowiem od ilości miejsc oraz ilości dób, uzależniona jest wysokość należności na rzecz najemców lokali (iloczyn ilości osób obecnie zatrudnionych oraz ilość dób określa wysokość ponoszonego przez spółkę kosztu zakwaterowania zleceniobiorców). Ponoszenie wydatków związanych z zapewnieniem miejsc noclegowych zleceniobiorcom jest w zdecydowanej większości przypadków warunkiem koniecznym zaangażowania tych osób do wykonywania pracy na rzecz spółki. Zakład, w którym prowadzona jest działalność, jest położony w odosobnionym miejscu. Dojazd do niego sprawia wiele trudności oraz zajmuje wiele czasu. Nawet zorganizowanie przez spółkę transportu nie skłania potencjalnych zleceniobiorców do zawierania z nią umów. Mieszkańcy okolicznych miejscowości z kolei nie są zainteresowani pracą w spółce. Tak więc bez ponoszenia wydatków związanych z zapewnieniem miejsc noclegowych spółka nie byłby w stanie zapewnić personelu koniecznego do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pomimo racjonalnych przesłanek uzasadniających konieczność ponoszenia omawianych kosztów, spółka miała wątpliwości, czy ma prawo zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop? O ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W jej ocenie, ponoszone wydatki mają wpływ na wysokość osiąganych przychodów, nie znajdują się w katalogu wydatków/kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 updop, więc mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez
organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Organ podatkowy zgodził się z tym stanowiskiem. W wydanej interpretacji stwierdził, że omawiane wydatki niewątpliwie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te spełniają podstawową przesłankę wynikającą z art. 15 ust. 1 updop, nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 updop, a obowiązek ponoszenia tych wydatków wynika jednoznacznie z treści zawartych umów. W rezultacie są one kosztami uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.