Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Podatek od wartości dodanej a przychód u ryczałtowca

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek od wartości dodanej a przychód u ryczałtowca

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1099) z dnia 10.07.2021

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W Niemczech jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej i tam od sprzedaży rozlicza ten podatek (na podstawie faktur wystawianych z niemieckim podatkiem od wartości dodanej). Czy zryczałtowany podatek dochodowy podatnik powinien obliczyć od kwoty netto czy brutto z faktury?

Podatnik powinien obliczyć zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych w kwocie netto, tj. bez podatku od wartości dodanej.

Przychód w zryczałtowanym podatku

U osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym, opodatkowaniu podlegają przychody, o których mowa art. 14 ustawy o PDOF. Stanowi o tym art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zasadę opodatkowania przychodu ryczałtowca, zdefiniowanego w ww. art. 14 ust. 1 ustawy o PDOF, stosuje się z uwzględnieniem niektórych zwolnień od podatku (patrz: art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Podatek od wartości dodanej a przychód

Obecnie dla celów podatku dochodowego uznaje się, że "unijny podatek od towarów i usług" jest tożsamy z polskim VAT i w związku z tym oba ww. podatki powinny być na gruncie podatku dochodowego traktowane analogicznie. Oznacza to, że przepisy o podatku dochodowym dotyczące przychodów, a także kosztów uzyskania przychodów, które odnoszą się do podatku VAT, należy odnosić również do podatku od wartości dodanej.

Stanowisko takie prezentują aktualnie organy podatkowe, w tym m.in. Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych z 7 czerwca 2021 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.151.2021.1.BM, z 24 marca 2021 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.5.2021.2.OK (wydanych na gruncie ustawy o PDOP), czy z 23 października 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.565.2020.1.MC (wydanej na gruncie ustawy o PDOF).

"(...) pojęcie podatku od wartości dodanej obejmuje zarówno "podatek od towarów i usług" obowiązujący na terenie Polski, jak i "podatek od wartości dodanej" (...), tj. podatek nakładany na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Z uwagi na brak rozróżnienia między podatkiem od wartości dodanej a podatkiem od towarów i usług, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, co podatek od towarów i usług obowiązujący na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, odnoszące się do podatku od towarów i usług należy odnosić również do podatku od wartości dodanej. (...)"

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 października 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.565.2020.1.MC)

Zatem przedsiębiorca zarejestrowany za granicą jako podatnik podatku od wartości dodanej z tytułu sprzedaży towarów "objętych" unijnym podatkiem od wartości dodanej, powinien wykazywać przychód podatkowy w kwocie netto sprzedaży (tj. bez podatku od wartości dodanej). Zasada ta odnosi się również do podatników opłacających zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.