Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zobowiązanie w walucie obcej opłacone w złotych a podatkowe różnice kursowe

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zobowiązanie w walucie obcej opłacone w złotych a podatkowe różnice kursowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (1097) z dnia 20.06.2021

Spółka z o.o. kupiła usługę od kontrahenta zagranicznego (import usług) i otrzymała fakturę dokumentującą ten zakup w walucie obcej. Zapłata za tę fakturę została dokonana przez spółkę w złotych. Czy w tym przypadku powstaną podatkowe różnice kursowe na rozrachunkach?

W omawianym przypadku nie powstaną podatkowe różnice kursowe na rozrachunkach, gdyż zapłata za fakturę została dokonana w złotych.

W pierwszej kolejności wspomnijmy, że gdy koszt zostanie poniesiony w walucie obcej, to na potrzeby rozliczenia tego kosztu dla celów CIT, należy go przeliczyć na złote. Przeliczenia tego dokonuje się po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Generalnie przyjmuje się, że jest to średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Odnosząc się natomiast do kwestii różnic kursowych (ustalanych zgodnie z art. 15a ustawy o PDOP), wskazać należy, że różnice kursowe powstają m.in., gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP różni się od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W praktyce są to różnice kursowe na rozrachunkach.

Przyjmuje się, że aby powstały podatkowe różnice kursowe na rozrachunkach, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • koszt musi być poniesiony w walucie obcej oraz
  • zapłata musi być dokonana w walucie obcej.

Jeśli któryś z ww. warunków nie zostanie spełniony, to podatkowe różnice kursowe nie powstaną (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 17 lipca 2020 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.207.2020.1.ŚS).

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, koszt został poniesiony w walucie obcej, jednak zapłaty dokonano w złotych. To oznacza, że na tej transakcji (tj. zakupu usługi w ramach importu) nie powstaną podatkowe różnice kursowe na rozrachunkach.

Wspomnijmy, że także dla celów bilansowych faktura w walucie obcej (tu: dokumentująca zakup usługi od kontrahenta zagranicznego) wyceniana jest po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej wystawienia. Taka faktura może zostać zaksięgowana (pomijamy VAT):

- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".

Rozliczenie kosztu (na przykładzie jednostki ewidencjonującej koszty wyłącznie na kontach zespołu 4):

- Wn konto 40-2 "Usługi obce",
- Ma konto 30.

Z kolei zapłata za ww. fakturę, dokonana w złotych z rachunku bieżącego spółki, może zostać zaksięgowana (na podstawie wyciągu bankowego):

- Wn konto 21,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".

W związku z ww. zapłatą, na rozrachunkach z kontrahentem zagranicznym może powstać różnica, która choć nie jest typową różnicą kursową, w praktyce jest rozliczana, podobnie jak różnica kursowa, w koszty lub przychody finansowe. W ewidencji księgowej różnice takie mogą zostać ujęte zapisem:

a) różnica dodatnia:

- Wn konto 21,
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe - niepodatkowe";

b) różnica ujemna:

- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe - NKUP",
- Ma konto 21.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.