Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Limit przychodów na potrzeby stosowania 9% stawki CIT ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Limit przychodów na potrzeby stosowania 9% stawki CIT w 2021 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (1095) z dnia 1.06.2021

Jesteśmy spółką z o.o. i posiadamy w 2021 r. status małego podatnika dla celów CIT. Możemy w tym roku stosować 9% stawkę CIT, dopóki nasze przychody nie przekroczą równowartości 2.000.000 euro. Czy limit ten jest kwotą netto, czy brutto?

Limit przychodów, stosowany na potrzeby 9% stawki CIT, jest kwotą netto.

Dla celów CIT mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem, które tu pomijamy) mogą stosować 9% stawkę CIT w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, jeżeli ich przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro (uwaga! limit ten obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.; poprzednio wynosił on 1.200.000 euro). Kwotę tę przelicza się na złote według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. Tak wynika z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP.

wykrzyknik W 2021 r. u podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, limit przychodów na potrzeby stosowania 9% stawki CIT, w przeliczeniu na złote, wynosi 9.097.000 zł.

Podatnicy uprawnieni do zastosowania tej preferencyjnej stawki CIT mogą ją stosować nie tylko w rozliczeniu rocznym, ale także na etapie zaliczek na podatek dochodowy - za miesiące lub kwartały, w których ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły ww. limitu 2.000.000 euro. Począwszy od następnego miesiąca lub kwartału, podatnicy są obowiązani do stosowania podstawowej stawki podatku (w wysokości 19%).

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, należy wskazać, że przepisy regulujące kwestię stosowania 9% stawki CIT posługują się limitem przychodów. Zwróćmy uwagę, że dla celów CIT przychodem podatkowym jest kwota netto należności. Kwota VAT należnego nie stanowi natomiast takiego przychodu, co wprost wynika z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o PDOP. Z tego też względu zasadne jest uznać, że limit przychodów, decydujący o możliwości stosowania 9% stawki CIT, jest kwotą netto (uwaga! inaczej jest przy ustalaniu limitu przychodów na potrzeby posiadania statusu małego podatnika - małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą VAT należnego, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro). Tak też wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 9 kwietnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.31.2021.1.EJ, w której czytamy:

"(...) w przeciwieństwie do definicji małego podatnika, przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 updop nie precyzuje, czy limit przychodów bieżących jest limitem wskazanym w kwocie netto, czy brutto. Wyjaśnić zatem należy, że do wskazanego limitu 1.200.000 euro (od 1 stycznia 2021 r. - 2.000.000 euro - przyp. red.) przychodów zalicza się przychody podatkowe, w tym zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 updop, a także przychody z zysków kapitałowych określone w art. 7b ww. ustawy. W limicie tym nie uwzględnia się natomiast kwoty należnego podatku od towarów i usług. Ustalając zatem limit przychodów na potrzeby wyliczenia limitu pozwalającego na zastosowanie (...) stawki 9%, Wnioskodawca winien brać pod uwagę przychody netto uzyskane w roku 2020 r.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że na potrzeby stosowania art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy brać pod uwagę przychody osiągnięte w roku podatkowym w kwocie netto, tj. bez podatku VAT. (...)"

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.