Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wybór ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z prywatnego najmu - ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wybór ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z prywatnego najmu - odpowiedź na interpelację poselską

Przegląd Podatku Dochodowego nr 10 (538) z dnia 20.05.2021
Przy prywatnym najmie wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest skuteczny również, gdy naruszony jest termin płatności, ale wpłata ryczałtu (z zastrzeżeniem ustawowo określonych wyjątków) ma miejsce jeszcze przed końcem roku podatkowego, którego wybór dotyczy.

Tak wynika z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 21574 (pismo z 1 kwietnia 2021 r., nr DD2.054.5.2021.MWJ).

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą wybrać m.in. podatnicy osiągający przychody z tytułu umowy najmu, jeżeli umowa ta nie jest zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. podatnicy osiągający przychody z tzw. prywatnego najmu. Począwszy od 2019 r. podatnicy, o których mowa dokonują wyboru tej formy opodatkowania poprzez wpłatę ryczałtu na rachunek urzędu skarbowego.

Dostrzegając możliwość pojawienia się kwestii spornych na gruncie tych regulacji, do Ministra Finansów skierowana została interpelacja poselska, w której zwrócono się o odpowiedź na następujące pytania:

  • czy w przypadku uzyskania przychodów z prywatnego najmu skutecznym wyborem ryczałtu będzie także wpłata dokonana po terminie, jednak jeszcze w czasie trwania roku podatkowego (np. pierwszy przychód osiągnięto w marcu 2020 r., a pierwszej wpłaty ryczałtu dokonano we wrześniu 2020 r.)?
  • czy wybór ryczałtu dla opodatkowania przychodów z prywatnego najmu będzie nieskuteczny (z zastrzeżeniem przypadku, gdy przychód osiągnięto w grudniu), jeśli pierwsza wpłata zostanie dokonana już po zakończeniu roku podatkowego (np. pierwszy przychód osiągnięto w lipcu 2020 r., a pierwszej wpłaty ryczałtu podatnik dokonał w lutym 2021 r.)?
  • czy wybór ryczałtu, jako formy opodatkowania przychodów z prywatnego najmu, może być skutecznie dokonany poprzez wpłatę wykonaną przez osobę trzecią w trybie art. 62b Ordynacji podatkowej?

Z upoważnienia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnień udzielił Podsekretarz Stanu, który przypomniał, że zasady wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z prywatnego najmu zmieniły się od 1 stycznia 2019 r. Zamiast pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów z prywatnego najmu, podatnicy dokonują wyboru tej formy opodatkowania poprzez pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego - poprzez złożenie zeznania PIT-28. Stanowi o tym art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm.), zwanej dalej ustawą o ryczałcie.

Z udzielonych wyjaśnień wynika, że:

  • skutecznym wyborem opodatkowania przychodów z prywatnego najmu ryczałtem jest również wpłata dokonana z opóźnieniem (po upływie ustawowego terminu płatności ryczałtu), ale jeszcze przed końcem roku podatkowego, którego wybór dotyczy; oznacza to, że gdy pierwszej wpłaty ryczałtu podatnik dokonał np. we wrześniu 2020 r., a pierwszy przychód z najmu uzyskał w marcu 2020 r., to pomimo zapłaty ryczałtu po terminie, wybór ryczałtu na 2020 r. został dokonany skutecznie; wpłaty dokonano bowiem w 2020 r., tj. w roku podatkowym, którego dotyczy wybrana forma opodatkowania;
  • nieskuteczny jest wybór ryczałtu na dany rok podatkowy, jeżeli zapłata ryczałtu należnego z tytułu uzyskania pierwszego przychodu nastąpi po zakończeniu tego roku podatkowego; przykładowo wybór ryczałtu na 2020 r. jest nieskuteczny, jeżeli pierwszy przychód osiągnięto w lipcu 2020 r., a pierwszej wpłaty ryczałtu podatnik dokonał w lutym 2021 r.

Ponadto Podsekretarz Stanu zauważył, że w odniesieniu do wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 9 ust. 4 ustawy o ryczałcie nie zostało wyłączone stosowanie art. 62b Ordynacji podatkowej. Z uregulowań tego przepisu wynika, że zapłaty podatku za podatnika mogą dokonać:

  • bez ograniczeń kwotowych: członkowie jego najbliższej rodziny (małżonek podatnika, jego zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) albo aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym,
  • inne podmioty - gdy kwota podatku nie przekracza 1.000 zł.

W przypadkach zapłaty dokonywanej przez członków najbliższej rodziny podatnika bez ograniczeń kwotowych i zapłaty przez inny podmiot kwoty podatku nieprzekraczającej 1.000 zł, uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika, jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie.

W konsekwencji dla przychodów osiąganych z prywatnego najmu można skutecznie wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również w przypadku wpłaty dokonanej przez osoby trzecie, o ile taka wpłata nastąpi w warunkach określonych w tych przepisach.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.