Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wniosek pracownika o niestosowanie ulgi dla młodych
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wniosek pracownika o niestosowanie ulgi dla młodych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (1093) z dnia 10.05.2021

Nasz pracownik, który nie ukończył jeszcze 26 lat, na początku maja br. złożył nam wniosek o niestosowanie mu ulgi dla młodych. Od którego miesiąca powinniśmy zacząć pobierać od jego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy? Nadmieniamy, iż wynagrodzenia wypłacamy ostatniego dnia każdego miesiąca.

Jeśli to możliwe, pracodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy już od wynagrodzenia wypłaconego na koniec maja br.

Ulga dla młodych została uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PDOF. Na podstawie tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Mowa tu o przychodach ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia (o których mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy), z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej (o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich) oraz z tytułu odbywania stażu uczniowskiego (o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe).

Jeśli warunki do zastosowania ulgi dla młodych są spełnione, płatnicy (np. pracodawcy) dokonujący wypłat należności na rzecz uprawnionych podatników stosują to zwolnienie z mocy prawa i nie pobierają zaliczek na podatek dochodowy.

Młody podatnik może jednak złożyć wniosek o niestosowanie ww. ulgi. Stanowi o tym art. 32 ust. 1f ustawy o PDOF, zgodnie z którym, jeżeli podatnik złoży płatnikowi pisemny wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia przysługującego w ramach tzw. ulgi dla młodych, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia. Wniosek taki składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego. Przepis ten jednocześnie określa, że płatnik pobiera zaliczki najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek o pobór zaliczek. W praktyce oznacza to, że płatnik pobiera zaliczki poczynając od pierwszej najbliższej wypłaty dokonanej młodemu podatnikowi po otrzymaniu od niego ww. wniosku. Jeśli nie nastąpi to w tym samym miesiącu, musi tego dokonać najpóźniej w kolejnym miesiącu.

Aktywne druki i formularze Wniosek o pobór zaliczek na podatek
bez stosowania ww. zwolnienia dostępny
 jest w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Podatki dochodowe

Przykład

Pracownik w wieku 24 lat, w dniu 5 maja br. złożył pracodawcy wniosek o pobór zaliczek na podatek bez stosowania ulgi dla młodych (zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PDOF). Pracodawca dokonuje wypłat wynagrodzeń w ostatnim dniu każdego miesiąca. Wynagrodzenia za maj br. zostaną więc wypłacone 31 maja br.

Pracodawca pobierze zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego ww. pracownikowi już w maju br.

Gdyby wynagrodzenia były wypłacane 10 dnia każdego miesiąca, a wniosek o niestosowanie ulgi zostałby złożony np. 13 maja br., pracodawca byłby zobowiązany do poboru zaliczek na podatek począwszy od wynagrodzenia wypłaconego 10 czerwca br.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.