Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Rok podatkowy inny niż kalendarzowy a limit przychodów uprawniających ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rok podatkowy inny niż kalendarzowy a limit przychodów uprawniających do stosowania 9% stawki CIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (1084) z dnia 10.02.2021

Spółka z o.o. posiada status małego podatnika dla celów CIT; jej rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i trwa od 1 czerwca 2020 r. do 31 maja 2021 r. Czy nowy limit przychodów w wysokości 2.000.000 euro, uprawniający do stosowania 9% stawki CIT, dotyczy także ww. spółki?

"Nowy" limit przychodów, w wysokości 2.000.000 euro, dotyczy również podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2021 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2020 r. Może być on także stosowany przez spółkę, o której mowa w pytaniu, po spełnieniu określonych warunków.

Limit przychodów uprawniający do stosowania 9% CIT

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2020 r. mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogli stosować 9% stawkę CIT (na etapie zaliczek na podatek dochodowy oraz w rozliczeniu rocznym) w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych, jeżeli ich przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

Nowe prawo Z dniem 1 stycznia 2021 r. limit przychodów uprawniających do stosowania 9% stawki CIT został podwyższony z 1.200.000 euro na 2.000.000 euro.

Do przeliczenia ww. kwoty stosuje się (podobnie jak dotychczas) średni kurs euro ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

U podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, kwota ta w przeliczeniu na złote w 2021 r. wynosi 9.097.000 zł (tj. 2.000.000 euro × 4,5485 zł/euro - średni kurs NBP z 4 stycznia br.).

Wspomnijmy, że niektórzy podatnicy CIT w roku podatkowym rozpoczętym po 31 grudnia 2020 r. stosują dotychczasowy limit w wysokości 1.200.000 euro. Ma to zastosowanie do tych podatników, którzy w okresie od 1 grudnia 2020 r., a przed 1 stycznia 2021 r., zostali utworzeni w wyniku określonych działań restrukturyzacyjnych lub dokonali określonych działań restrukturyzacyjnych (zob. art. 18 i 19 ustawy nowelizującej z dnia 28 listopada 2020 r. - Dz. U. poz. 2123).

Limit przychodów, gdy rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy

Ustawodawca umożliwił stosowanie - na potrzeby 9% stawki CIT - "nowego" limitu przychodów w wysokości 2.000.000 euro, także tym podatnikom, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy.

Jak bowiem wynika z art. 20 ww. ustawy nowelizującej, podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2021 r., a zakończył się po dniu 31 grudnia 2020 r., i których przychody osiągnięte od początku roku podatkowego do dnia 31 grudnia 2020 r. nie przekroczyły kwoty 2.000.000 euro, mogą stosować 9% stawkę CIT do końca miesiąca, w którym ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły tej kwoty. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się tu według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego (w zaokrągleniu do 1.000 zł). Począwszy od następnego miesiąca, podatnicy są obowiązani do stosowania "podstawowej" stawki CIT w wysokości 19%.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, rok podatkowy spółki z o.o. jest inny niż kalendarzowy i trwa od 1 czerwca 2020 r. do 31 maja 2021 r. W roku tym spółka (mały podatnik) może stosować, na potrzeby 9% stawki CIT, limit przychodów w wysokości 2.000.000 euro. Ze względu na to, iż rok podatkowy spółki rozpoczął się 1 czerwca 2020 r., do przeliczenia tego limitu na złote spółka stosuje średni kurs NBP z 1 czerwca 2020 r. (wynosił on 4,4202 zł/euro - zgodnie z tabelą nr 105/A/NBP/2020 z dnia 1 czerwca 2020 r.). Limit ten, po przeliczeniu na złote, wynosi 8.840.000 zł (tj. 2.000.000 euro × 4,4202 zł/euro po zaokrągleniu do 1.000 zł). Jeśli zatem przychody spółki, osiągnięte przez nią od początku jej roku podatkowego (tj. od 1 czerwca 2020 r.) do 31 grudnia 2020 r. nie przekroczyły 2.000.000 euro/8.840.000 zł, spółka ta może stosować 9% stawkę CIT do przychodów innych niż z zysków kapitałowych (na zasadach ogólnych).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.