Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wpłata na poczet nabycia środka trwałego a odstąpienie od ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wpłata na poczet nabycia środka trwałego a odstąpienie od jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1076) z dnia 20.11.2020

W sierpniu br. dokonaliśmy wpłaty zaliczki na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, zaliczając jej wartość bezpośrednio do kosztów podatkowych. We wrześniu br. zakup środka trwałego został sfinalizowany, wprowadzono go do ewidencji, a od października br. rozpoczęto jego amortyzację według stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Ponieważ zrezygnowaliśmy z jednorazowej amortyzacji mamy wątpliwość, jak rozliczyć kwotę zaliczki ujętą pierwotnie w kosztach uzyskania przychodów?

W przypadku, gdy podatnik zaliczy wpłatę na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów i następnie zrezygnuje z jednorazowej amortyzacji (ograniczonej limitem 100.000 zł), to ma obowiązek zaliczyć kwotę takiej zaliczki do przychodów podatkowych.

Prawo zaliczenia wpłaty na nabycie środka trwałego bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów zostało określone w art. 15 ust. 1zd ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22 ust. 1s ustawy o PDOF). W myśl tego przepisu, w przypadku dokonania wpłaty na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego (spełniającego warunki do objęcia go jednorazowym odpisem amortyzacyjnym ograniczonym limitem 100.000 zł), którego dostawa zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych, wpłatę tę podatnicy mogą zaliczyć (w ramach tego limitu) do kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli jednak po nabyciu środka trwałego podatnik nie dokona jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, lecz rozpocznie amortyzację według innych dopuszczanych ustawą zasad, ww. wpłata musi powiększyć przychód podatkowy (patrz: odpowiednio art. 16k ust. 21 ustawy o PDOP oraz art. 22k ust. 21 ustawy o PDOF). Obowiązek w tym zakresie wystąpi na dzień, w którym podatnik dokona pierwszego odpisu amortyzacyjnego.

W przypadku określonym w pytaniu, uwzględniając, że w sierpniu br. do kosztów uzyskania przychodów została zaliczona wartość wpłaty na nabycie fabrycznie nowego środka trwałego, konieczność zaliczenia tej samej kwoty do przychodów podatkowych wystąpi w październiku br., tj. w miesiącu, w którym został dokonany pierwszy odpis amortyzacyjny z zastosowaniem stawek określonych w Wykazie.

Co istotne, kwota zaliczki pierwotnie ujęta w kosztach podatkowych (i w tych kosztach pozostająca) nie podlega uwzględnieniu w łącznej kwocie odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej takiego środka trwałego.

Oznacza to, że wpłata ww. zaliczki pozostanie bez wpływu na amortyzację takiego środka trwałego.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.