Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Przychód z tytułu odszkodowania otrzymanego w związku z nienależytym wykonaniem umowy ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przychód z tytułu odszkodowania otrzymanego w związku z nienależytym wykonaniem umowy przez kontrahenta

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (1068) z dnia 1.09.2020

Spółka z o.o. otrzymała, na skutek wyroku sądowego, odszkodowanie od sprzedawcy z tytułu nienależycie wykonanej przez niego umowy. W którym momencie spółka powinna wykazać przychód podatkowy - w dacie otrzymania prawomocnego wyroku sądu, czy w dacie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy spółki?

W przedmiotowej sprawie przychód powstaje w dacie faktycznego otrzymania odszkodowania, tj. w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy spółki. Bez znaczenia jest tu moment otrzymania prawomocnego wyroku, z którego wynika to odszkodowanie.

Odszkodowanie a przychód podatkowy

Jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Należy mieć przy tym na uwadze, że ustawa o PDOP nie zawiera definicji przychodu. W art. 12 tej ustawy wskazano jedynie przykładowe rodzaje przychodów (wskazano w nim także wyłączenia z przychodów). Jako przychody wprost wskazano m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.190.2020.1.JC stwierdził m.in., że podatek dochodowy od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów.

Jak z kolei czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 30 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.135.2020.1.AS:

"(...) do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. (...) do przychodów podatkowych podatnik powinien zaliczyć takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika lub pomniejsza jego pasywa.

Zatem bez znaczenia przy rozpoznawaniu przychodu pozostaje źródło pochodzenia otrzymanych środków pieniężnych. Oznacza to, że wszystkie środki, jakie wpływają na rachunek przedsiębiorstwa stanowią, w rozumieniu ustawy podatkowej, jego przychód. Dotyczy to zarówno należności będących wprost wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej, jak również innych definitywnych przysporzeń finansowych, do których zalicza się kwota otrzymana od ubezpieczyciela. (...)"

Od ww. zasady są wyjątki. W art. 12 ust. 4 ustawy o PDOP wskazano mianowicie, w jakich przypadkach nie powstaje przychód podatkowy. W przepisie tym nie wymieniono otrzymanego odszkodowania. Odszkodowanie otrzymane od kontrahenta z tytułu nienależytego wykonania przez niego umowy nie zostało także zwolnione z podatku na podstawie art. 17 ustawy o PDOP.

W związku z powyższym, w sytuacji, gdy spółka otrzyma od kontrahenta odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania umowy przez kontrahenta, to wartość tego odszkodowania stanowi dla spółki przychód podatkowy.

Moment powstania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania

W ustawie o PDOP nie odniesiono się w sposób szczególny do momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania. Jak jednak wynika z art. 12 ust. 3e tej ustawy, w przypadku otrzymania przychodu, do którego nie stosuje się przepisów odnoszących się do sprzedaży towarów/usług (czy realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych), za datę jego powstania uważa się dzień otrzymania zapłaty.

W związku z powyższym przyjmuje się, że przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania powstaje w dacie jego faktycznego otrzymania (zob. ww. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 30 lipca 2020 r.), tj. z chwilą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy (lub w momencie wpłaty gotówki do kasy). Na moment powstania tego przychodu nie wpływa data wystawienia, czy otrzymania dokumentu, z którego wynika to odszkodowanie (tu: data otrzymania prawomocnego wyroku sądowego).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.