Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 u wspólnika spółki niebędącej osobą prawną - ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 u wspólnika spółki niebędącej osobą prawną - interpretacja organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (521) z dnia 1.09.2020
Wspólnik spółki osobowej prawa handlowego, jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma prawo odliczyć w zeznaniu podatkowym darowizny przekazane przez spółkę, w części ustalonej odpowiednio do udziału w zyskach tej spółki. W przypadku gdy darowizna została przekazana na przeciwdziałanie COVID-19 i spełnia wszystkie ustawowe warunki, to wspólnik może ją odliczyć na szczególnych zasadach.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lipca 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.323.2020.2.AWO.

Spółka niebędącą osobą prawną przekazała w marcu i kwietniu 2020 r. łącznie cztery darowizny, w postaci hermetycznie zamkniętych opakowań z materiałami medycznymi, na rzecz podmiotów leczniczych wpisanych do wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, który opracowuje dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Darowizny te spełniają wymogi do ich odliczenia na zasadach szczególnych. Podatniczka będąca wspólnikiem tej spółki i opłacająca podatek liniowy z tytułu udziału w spółce, wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych. Zadała w nim pytanie, czy będzie mogła rozliczyć darowiznę przekazaną przez spółkę w zeznaniu podatkowym, proporcjonalnie do udziału w zysku? Wyraziła przy tym stanowisko, że będzie mogła dokonać takiego odliczenia.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Zauważył, że spółka osobowa prawa handlowego, w której podatniczka ma udziały w zysku, jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy o PIT. Podatnikami podatku dochodowego są osoby fizyczne będące wspólnikami takiej spółki, a zasady rozliczania się wspólników w związku z udziałem w spółce określa art. 8 ust. 1 i 2 updof.

Z uregulowań tych przepisów wynika, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Zasadę tę stosuje się odpowiednio m.in. do rozliczania ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

art. 52n ust. 1 updof przewidziano, że od podstawy obliczenia podatku ustalonej m.in. zgodnie z art. 30c ust. 2 updof, czyli podatkiem liniowym, w celu obliczenia podatku lub zaliczki podatnik może odliczyć darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19. Prawo do odliczenia dotyczy przy tym darowizn przekazanych m.in. podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 ze zm.).

W rezultacie należy stwierdzić, że to wspólniczka spółki niebędącej osobą prawną jako podatnik podatku dochodowego opłacanego w formie podatku liniowego, ma prawo do odliczenia w zeznaniu podatkowym wartości darowizny dokonanej przez spółkę, w części ustalonej proporcjonalnie do przysługującego jej udziału w zysku tej spółki. Darowizny te będzie mogła odliczyć na zasadach szczególnych, o ile spełniają one wszystkie przesłanki określone w art. 52n updof.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.