Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Moment zaprzestania stosowania kwoty zmniejszającej podatek u pracownika

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Moment zaprzestania stosowania kwoty zmniejszającej podatek u pracownika

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (1053) z dnia 1.04.2020

W połowie marca br. pracownik poinformował nas, że z dniem 2 marca br. założył własną działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Od kiedy powinniśmy zaprzestać stosowania kwoty zmniejszającej podatek przy wyliczaniu wynagrodzenia temu pracownikowi?

Pracodawca - jako płatnik - jest obowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od niego przychody ze stosunku pracy.

Ustalając zaliczkę na podatek dochodowy, pracodawca pomniejsza ją o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o PDOF, tj. w 2020 r. 43,76 zł miesięcznie. Pomniejszenia tego dokonuje, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży mu oświadczenie (PIT-2), w którym stwierdzi, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
     
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
     
  • nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PDOF, tj. dochodów z działalności gospodarczej oraz z najmu lub dzierżawy, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podatek według skali podatkowej,
     
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
     
  • ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Pracownik nie musi składać oświadczenia w kolejnych latach, gdy stan faktyczny wynikający z niego nie uległ zmianie. Jeżeli jednak do takiej zmiany doszło i pracownik powiadomił o tym pracodawcę, to zakład pracy zaprzestaje stosowania kwoty zmniejszającej podatek (por. art. 32 ust. 4 ustawy o PDOF).

Przepisy ustawy o PDOF nie odnoszą się w sposób szczególny do momentu zaprzestania stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Zasadniczo pracodawca powinien zaprzestać jej stosowania już przy wyliczaniu zaliczki na podatek od momentu, w którym uzyskał informację o zmianie stanu faktycznego wynikającego ze złożonego wcześniej PIT-2.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik w połowie marca br. powiadomił pracodawcę, że z dniem 2 marca br. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, opodatkowanej według skali podatkowej. Zatem pracodawca powinien zaprzestać stosowania kwoty zmniejszającej podatek od momentu otrzymania takiej informacji od pracownika. Jeśli wynagrodzenie za marzec br. zostało wypłacone na koniec tego miesiąca, to pracodawca przy wyliczaniu zaliczki na podatek od wynagrodzenia tego nie powinien był już stosować kwoty zmniejszającej podatek.

Nadmieńmy, że przepisy nie określają żadnej formy na dokonanie takiego powiadomienia, jednak dla celów dowodowych warto, aby informacja ta miała formę pisemną.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.