Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zakup towarów handlowych od małżonka a koszty uzyskania przychodów

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zakup towarów handlowych od małżonka a koszty uzyskania przychodów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (1053) z dnia 1.04.2020

Prowadzę działalność gospodarczą. Zdarzenia ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zakupiłam towary handlowe od męża, który prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Czy ich wartość mogę ująć w kosztach uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W świetle tej definicji, dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów istotne znaczenie ma cel, w jakim został on poniesiony. Zasadniczo przyjmuje się, że dany wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, o ile pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Ponadto musi być racjonalny i gospodarczo uzasadniony oraz nie znajdować się na liście wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest też właściwe udokumentowanie wydatku.

Przepisy ustawy o PDOF nie zawierają regulacji, które wyłączałyby z kosztów uzyskania przychodów koszty ponoszone w transakcjach handlowych dokonywanych między małżonkami prowadzącymi odrębne działalności gospodarcze. Co prawda art. 23 ust. 1 pkt 10 tej ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (za wyjątkiem wynagrodzeń małżonka podatnika i jego małoletnich dzieci z tytułu m.in. umowy o pracę, zlecenia), lecz transakcja zakupu (tu: towarów handlowych) pomiędzy małżonkami nie jest pracą własną małżonka, zatem przepis ten nie będzie miał tu zastosowania.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, wydatki na zakup towarów handlowych należy rozpatrywać przez pryzmat ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że ich wartość będzie mogła stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile będą one wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej i przyczynią się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe (por. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 14 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.546.2019.3.MD).

Należy zwrócić uwagę, że dla celów podatku dochodowego, małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze są podmiotami powiązanymi (art. 23m ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF). Dokonując pomiędzy sobą transakcji handlowych, powinni zatem mieć na uwadze przepisy dotyczące takich podmiotów (patrz: art. 23m-23zf ustawy o PDOF).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.