Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Odsetki od "prywatnego" kredytu w kosztach firmowych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odsetki od "prywatnego" kredytu w kosztach firmowych

Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (509) z dnia 1.03.2020

Osoba fizyczna zaciągnęła "prywatny" kredyt na zakup samochodu osobowego. Po dwóch latach, w trakcie jego spłaty, wprowadziła ten samochód do działalności gospodarczej (jest ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych). Czy odsetki od tego kredytu spłacane od momentu wprowadzenia auta do środków trwałych może zaliczać w 100% do kosztów podatkowych?

Podatnik może ujmować do kosztów podatkowych w całości odsetki od kredytu spłacane od momentu wprowadzenia auta do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Przepis ten zawiera katalog kosztów nieuważanych za koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 4 updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od jego wartości przewyższającej kwotę:

a) 225.000 zł - w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym,

b) 150.000 zł - w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), a także odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 updof.

W przypadku zatem gdy podatnik zaciągnie kredyt, z którego środki wydatkuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej, to (co do zasady) odsetki od takiego kredytu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu tej działalności w momencie zapłaty. Jeżeli jednak środki pozyskane z kredytu przeznaczone zostaną na nabycie składnika majątku stanowiącego środek trwały lub wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez podatnika działalności, to odsetki od tego kredytu:

  • naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania - składają się na wartość początkową tego środka trwałego i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu pośrednio poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od tej wartości początkowej (w przypadku samochodu osobowego z uwzględnieniem limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 4 updof),
     
  • naliczone po tym dniu - podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych w momencie zapłaty.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 46a updof, podatnicy wykorzystujący firmowe samochody osobowe do tzw. celów mieszanych mają prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% poniesionych wydatków dotyczących używania takich pojazdów. Wobec tego nasuwa się pytanie, czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu osobowego należy uznać za wydatki dotyczące używania pojazdów? Tym samym, czy mogą być one odnoszone do kosztów uzyskania przychodów w całości, czy po ograniczeniu limitem 75%?

Naszym zdaniem, odsetki ponoszone w związku ze spłatą kredytu zaciągniętego na zakup pojazdu nie spełniają definicji wydatków związanych z używaniem pojazdu. Są one bowiem płacone niezależnie od faktycznego korzystania z pojazdu. Kredytobiorca jest zobowiązany płacić odsetki zgodnie z harmonogramem również w okresie, gdy pojazd nie jest przez niego używany, np. z powodu jego uszkodzenia. Wobec tego stwierdzenie, że art. 23 ust. 1 pkt 46a updof ma zastosowanie również do odsetek od kredytu, byłoby wykładnią rozszerzającą tego przepisu. Wobec tego odsetki zapłacone od kredytu, którym sfinansowano nabycie pojazdu stanowią koszt uzyskania przychodu w 100%.

Odnosząc się do sytuacji opisanej w pytaniu, należy więc stwierdzić, że skoro podatnik wprowadził samochód do środków trwałych i wykorzystuje go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki spłacane z tytułu kredytu zaciągniętego na nabycie tego samochodu może ujmować do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.