Jak szukać?»

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS oraz wnioski o świadczenie postojowe dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl »POMOC DLA PRACODAWCY W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ (zobacz więcej)
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Amortyzacja środka trwałego w kolejnym roku po dokonaniu jednorazowego ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Amortyzacja środka trwałego w kolejnym roku po dokonaniu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (1049) z dnia 20.02.2020

W połowie 2019 r. dokonaliśmy jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 100.000 zł w odniesieniu do środka trwałego, którego wartość początkowa była znacznie wyższa. Jak należy dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych, zakładając stosowanie degresywnej metody amortyzacji? Czy odpis będzie naliczany od pełnej wartości początkowej, czy od wartości początkowej pomniejszonej o dokonany jednorazowy odpis amortyzacyjny?

Dokonywane od początku kolejnego roku podatkowego odpisy amortyzacyjne przy zastosowaniu metody degresywnej należy naliczać od wartości początkowej pomniejszonej o dokonany jednorazowy odpis amortyzacyjny.

Odpis jednorazowy w wysokości 100.000 zł - w roku wprowadzenia do ewidencji

Zgodnie z art. 16k ust. 14-21 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22k ust. 14-21 ustawy o PDOF), podatnicy mają możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota 100.000 zł obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 15 ust. 1zd ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22 ust. 1s ustawy o PDOF), istnieje bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłaty na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego (spełniającego ww. warunki), którego dostawa zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych.

Prawo do jednorazowej amortyzacji przysługuje pod warunkiem, że:

  • wartość początkowa jednego środka trwałego, nabytego w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł lub
     
  • łączna wartość początkowa co najmniej dwóch środków trwałych, nabytych w roku podatkowym, wynosi co najmniej 10.000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3.500 zł.

Suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych i wpłaty na poczet nabycia środka trwałego, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, nie może przekroczyć wartości początkowej tego środka trwałego.

Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dokonuje się nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Można go również dokonać na koniec kwartału lub na koniec roku podatkowego.

Jeżeli jednorazowy odpis amortyzacyjny nie objął pełnej wartości początkowej, to począwszy od następnego roku podatkowego podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z metodą liniową lub degresywną. W każdym przypadku suma odpisów amortyzacyjnych, w tym dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Degresywna metoda amortyzacji - następny rok podatkowy

Metodę degresywną, określoną w art. 16k ust. 1 ustawy o PDOP (odpowiednio w art. 22k ust. 1 ustawy o PDOF), podatnicy mogą stosować w odniesieniu do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. W pierwszym podatkowym roku ich używania odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0. W następnych latach podatkowych odpis amortyzacyjny naliczany jest od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne - ustalone na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z metodą liniową.

W sytuacji, gdy w pierwszym roku podatkowym używania środka trwałego dokonano ww. jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, to w kolejnym roku jego amortyzacji należy wartość początkową (stanowiącą podstawę naliczenia odpisu) pomniejszyć o dokonany odpis jednorazowy.

Zasadność stosowania metody degresywnej wystąpi, jeżeli roczna kwota amortyzacji (w tym kolejnym roku, tu: w 2020), ustalona według takiej metody, nie będzie niższa od rocznej kwoty amortyzacji ustalonej metodą liniową. Jeżeli jednak okaże się, że wartość taka będzie niższa, to już w 2020 r. podatnik powinien zastosować metodę liniową, czyli amortyzować środek trwały za pomocą stawek z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych.

Przykład 1

Jednostka w sierpniu 2019 r. nabyła środek trwały zaliczany do grupy 5 KŚT za kwotę 300.000 zł (pomijamy VAT) i wprowadziła go do ewidencji, dokonując jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 100.000 zł.

W 2020 r. jednostka postanowiła rozpocząć amortyzację metodą degresywną, stosując stawkę z Wykazu równą 20%, podwyższoną o współczynnik 2.

Odpisy zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów na koniec roku podatkowego.

W związku z tym ustalono:

odpis amortyzacyjny w 2020 r.:

a) metoda degresywna:

    • podstawa odpisu amortyzacyjnego: 200.000 zł, zgodnie z wyliczeniem: 300.000 zł - 100.000 zł (jednorazowy odpis amortyzacyjny),
       
    • odpis roczny za 2020 r.: 200.000 zł × 40% (tj. 20% × 2) = 80.000 zł;

b) metoda liniowa:

    • podstawa odpisu amortyzacyjnego: 300.000 zł,
       
    • odpis roczny za 2020 r.: 300.000 zł × 20% = 60.000 zł.

Ponieważ odpis amortyzacyjny naliczony według metody degresywnej jest wyższy od odpisu naliczonego w oparciu o metodę liniową, w 2020 r. jednostka dokona odpisu według metody degresywnej.


Przykład 2

Jednostka w sierpniu 2019 r. nabyła środek trwały zaliczany do grupy 5 KŚT za kwotę 180.000 zł (pomijamy VAT) i wprowadziła go do ewidencji, dokonując jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 100.000 zł.

Odpisy zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów na koniec roku podatkowego. Jednostka rozważała zastosowanie metody degresywnej.

W związku z tym ustalono:

odpis amortyzacyjny w 2020 r.:

a) metoda degresywna:

    • podstawa odpisu amortyzacyjnego: 80.000 zł, zgodnie z wyliczeniem: 180.000 zł - 100.000 zł (jednorazowy odpis amortyzacyjny),
       
    • odpis roczny za 2020 r.: 80.000 zł × 40% (tj. 20% × 2) = 32.000 zł;

b) metoda liniowa:

    • podstawa odpisu amortyzacyjnego: 180.000 zł,
       
    • odpis roczny za 2020 r.: 180.000 zł × 20% = 36.000 zł.

Ponieważ odpis amortyzacyjny naliczony według metody degresywnej jest niższy od odpisu naliczonego w oparciu o metodę liniową, w 2020 r. jednostka dokona odpisu według metody liniowej.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.