Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy wysłane ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy wysłane do niewłaściwego urzędu skarbowego a CIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (1048) z dnia 10.02.2020

Spółka z o.o. nabywa towary i usługi od kontrahentów krajowych, będących czynnymi podatnikami VAT. Transakcje te przekraczają 15.000 zł i są dokumentowane fakturami, które spółka opłaca przelewem. Rachunku jednego z kontrahentów nie ma na białej liście, w związku z czym spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy. Okazało się jednak, że zawiadomienie to spółka złożyła do niewłaściwego urzędu skarbowego. Czy w tej sytuacji spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt "opłacony" na rachunek spoza białej listy?

Fakt, iż zawiadomienie o zapłacie na rachunek kontrahenta nieznajdujący się (na dzień zlecenia przelewu) na białej liście, zostało złożone do niewłaściwego urzędu skarbowego, nie skutkuje utratą prawa do ujęcia wydatku (opłaconego w ww. sposób) w kosztach uzyskania przychodów.

Podstawa prawna

Nowe prawo Zgodnie z art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP, od 1 stycznia 2020 r. podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji o jednorazowej wartości przekraczającej 15.000 zł (określonej w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców) została dokonana przelewem na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podmiotów VAT (na białej liście) - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę będącego czynnym podatnikiem VAT.

W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana z naruszeniem ww. obowiązku, podatnicy w tej części zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo zwiększają przychody (w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów) - w miesiącu, w którym został zlecony przelew (art. 15d ust. 2 ww. ustawy).

Podatnik nie poniesie ww. negatywnych konsekwencji zapłaty na rachunek spoza białej listy, jeśli złożył stosowne zawiadomienie o takiej zapłacie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury - w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu (art. 15d ust. 4 ustawy o PDOP). Ministerstwo Finansów zapowiadało, że termin ten zostanie wydłużony do 7 dni (piszemy o tym na str. 6 tego numeru czasopisma - jest już dostępny projekt nowelizacji w tym zakresie).

Zawiadomienie o zapłacie na rachunek spoza białej listy złożone do niewłaściwego naczelnika urzędu skarbowego

Jak wskazano, zawiadomienie o zapłacie na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu na białej liście musi być złożone w odpowiednim terminie, na rachunek naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. W sytuacji jednak, gdy takie zawiadomienie zostanie złożone do naczelnika innego urzędu skarbowego, to - jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów (dalej: MF) w objaśnieniach z 8 listopada 2019 r. (zamieszczonych na stronie internetowej www.podatki.gov.pl) - naczelnik, który otrzyma takie zawiadomienie, a nie będzie właściwy dla wystawcy faktury, przekaże takie zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Należy zatem wnioskować, że podatnik (tu: spółka) nie poniesie negatywnych konsekwencji (na gruncie CIT), jeśli stosowne zawiadomienie złoży do naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy dla wystawcy faktury.

Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.481.2019.2.ANK, w której czytamy:

"(...) w sytuacji, gdy Wnioskodawca działał z najwyższą starannością, ale z powodu błędu lub niezawinionych przez niego okoliczności, zawiadomienie zostanie przesłane w wymaganym terminie 3 dni, ale do niewłaściwego dla wystawcy faktury urzędu skarbowego, omyłka taka nie spowoduje negatywnych następstw dla podatnika.

(...) stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów (...), gdy prześle w wymaganym terminie zawiadomienie, o którym mowa w art. 15d ust. 4 Ustawy CIT, również gdy zrobi to do urzędu skarbowego niewłaściwego dla wystawcy faktury - należało uznać za prawidłowe. (...)"

Dodajmy, że z ww. objaśnień MF wynika, że jeśli podatnik wysłał zawiadomienie o dokonaniu zapłaty na rachunek spoza białej listy, to nie jest on zobowiązany dokonywać ponownie takiego zawiadomienia w sytuacji, gdyby kolejna wpłata została dokonana na ten sam rachunek spoza białej listy (o którym podatnik już raz poinformował organy, składając stosowne zawiadomienie). Zdaniem MF, w takim przypadku wystarczające będzie dokonanie jednorazowego zgłoszenia takiego rachunku do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.