Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Przepisy o zatorach płatniczych a uproszczona zaliczka na podatek dochodowy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przepisy o zatorach płatniczych a uproszczona zaliczka na podatek dochodowy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (1046) z dnia 20.01.2020

W 2020 r. wierzyciele oraz dłużnicy korygują dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, w przypadku nieuregulowania przez dłużnika zobowiązania w określonym terminie. Czy korekty takiej dokonuje się również w przypadku zaliczek uproszczonych?

Przepisy o zatorach płatniczych nie są uwzględniane przez wierzycieli/dłużników przy opłacaniu zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie.

Nowe prawo Od 1 stycznia 2020 r. wierzyciele mogą, a dłużnicy muszą korygować podstawę opodatkowania/stratę podatkową - w przypadku braku zapłaty zobowiązania przez dłużnika - w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.

Tak wynika z art. 18f ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 26i ustawy o PDOF). Przepisy te omawialiśmy obszernie m.in. w BI nr 35 z 10 grudnia 2019 r. oraz nr 36 z 20 grudnia 2019 r.

W artykułach tych wskazywaliśmy, że stosownej korekty wierzyciele mogą, a dłużnicy muszą dokonywać już na etapie zaliczek na podatek dochodowy. Kwestie te reguluje art. 25 ust. 19-26 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 44 ust. 17-24 ustawy o PDOF), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.

Zgodnie z ww. przepisami, dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki, o której mowa w art. 25 ust. 1-1g ustawy o PDOP:

  • u wierzyciela - może być zmniejszony o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta - ww. zmniejszenia dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta,
     
  • u dłużnika - podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania, które nie zostało uregulowane - ww. zwiększenia dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane.

Jak z powyższego wynika, koryguje się dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki, o której mowa w art. 25 ust. 1-1g ustawy o PDOP, tj. "zwykłej" zaliczki miesięcznej oraz zaliczki kwartalnej. W przepisach nie ma natomiast odesłania do zaliczek uproszczonych, o których mowa w art. 25 ust. 6-10 ustawy o PDOP.

paragraf Z art. 25 ust. 6 ustawy o PDOP wynika, że podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie mogą opłacać zaliczek w uproszczonej formie.

Jak z powyższego wynika, podatnicy CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, opłacają w 2020 r. zaliczki uproszczone w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego:

  • w zeznaniu CIT za 2018 r. (złożonym w 2019 r.), lub
     
  • w zeznaniu CIT za 2017 r. (złożonym w 2018 r.) - w razie braku podatku należnego w zeznaniu za 2018 r.

Gdyby w żadnym z ww. zeznań podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie mogą opłacać w 2020 r. uproszczonych zaliczek.

Uwzględniając fakt, iż zaliczki uproszczone nie są opłacane od uzyskanego w danym roku podatkowym dochodu, lecz w oparciu o podatek należny z poprzednich lat, oraz to, iż ustawodawca nie odwołał się - w przepisach o zatorach płatniczych - do przepisów regulujących zaliczki uproszczone, należy uznać, że podatnicy opłacający zaliczki uproszczone nie uwzględniają w ciągu roku nieuregulowanych zobowiązań (zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy). Stosują oni przepisy o zatorach płatniczych dopiero w rozliczeniu rocznym, odpowiednio korygując podstawę opodatkowania/stratę podatkową w zeznaniu podatkowym.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.