Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Zapłata w gotówce za towar nabyty od kontrahenta zagranicznego ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zapłata w gotówce za towar nabyty od kontrahenta zagranicznego a koszty podatkowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (1044) z dnia 1.01.2020

Spółka z o.o. w lipcu 2019 r. kupiła towar od kontrahenta zagranicznego i tym samym miesiącu jego wartość zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Wartość transakcji przekroczyła 15.000 zł. Zapłaty za ten towar spółka dokonała gotówką, w październiku 2019 r. Czy w tej sytuacji spółka powinna skorygować koszty uzyskania przychodów o wartość ww. towarów?

W przypadku transakcji przekraczających 15.000 zł zapłata na rzecz kontrahenta zagranicznego dokonana gotówką (tj. z pominięciem rachunku płatniczego) skutkuje brakiem możliwości zaliczenia kosztu do kosztów uzyskania przychodów. Spółka powinna była więc dokonać stosownej korekty kosztów podatkowych (tj. ich zmniejszenia) w październiku 2019 r.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2019 r., a także obecnie podatnicy (zgodnie z art. 15d ustawy o PDOP) nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji przekraczającej 15.000 zł (określonej w art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. W przypadku natomiast zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca ww. transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy - w miesiącu, w którym płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego:

  • zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
     
  • zwiększają przychody - w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów.

Organy podatkowe uważają, że omawiane wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów ma zastosowanie także do płatności dokonywanych na rzecz kontrahentów zagranicznych. Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 20 czerwca 2017 r., nr 0112-KDIL5.4010.58.2017.1.ŁM, w której czytamy:

"(…) biorąc pod uwagę literalną treść (...) regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15d ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do końca 2019 r. - przyp. red.) oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie ustawy Prawo przedsiębiorców - przyp. red.), brak w nich zapisów wskazujących na ograniczenie jej stosowania do transakcji zawartych z przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż takiego wyłączenia przedmiotowe przepisy nie zawierają.

(...) Wnioskodawca (…) nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów wynikających z transakcji, których stroną jest przedsiębiorca zagraniczny, których jednorazowa wartość przekracza równowartość 15.000 zł i płatność nie zostanie uregulowana za pośrednictwem rachunku płatniczego. (...)"

Tak też wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 lutego 2017 r., będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa.

Uwzględniając powyższe, w przypadku transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł, zawartej z kontrahentem zagranicznym, opłaconej gotówką (tj. z pominięciem rachunku płatniczego), koszt opłacony w tej formie nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Z pytania wynika, że przed dokonaniem zapłaty na rzecz kontrahenta zagranicznego spółka zaliczyła już koszt do kosztów uzyskania przychodów (w lipcu 2019 r.). W związku z tym, w miesiącu jego opłacenia gotówką (tj. w październiku 2019 r.) powinna była odpowiednio zmniejszyć koszty podatkowe (ewentualnie zwiększyć przychody - gdyby nie miała możliwości zmniejszenia kosztów podatkowych).

Zaznaczamy, że podobnie jest w 2020 r. Ponadto, z dniem 1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły dodatkowe warunki zaliczania kosztów do kosztów uzyskania przychodów (w przypadku transakcji przekraczających 15.000 zł).

Nowe prawo Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów m.in. kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji przekraczającej 15.000 zł została dokonana przelewem na rachunek nieznajdujący się na dzień zlecenia przelewu na białej liście (w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą), dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, lub pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności.

Warto jednak zaznaczyć, że zapłata na rachunek kontrahenta zagranicznego spoza białej listy - gdy kontrahent ten nie jest zarejestrowany w Polsce na VAT - nie powoduje obowiązku wyłączenia kosztu z kosztów uzyskania przychodów (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.271.2019.2.AZE - interpretację tę opisaliśmy w BI nr 35 z 10 grudnia 2019 r.).

Więcej przeczytasz w Na ten temat pisaliśmy m.in.
w BI nr 31 z 1.11.2019 r. na str. 13-20
oraz nr 30 z 20.10.2019 r. na str. 16-23
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.