Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki związane z używaniem samochodów demonstracyjnych w kosztach uzyskania przychodów
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki związane z używaniem samochodów demonstracyjnych w kosztach uzyskania przychodów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1031) z dnia 20.08.2019

Spółka, prowadząca działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nowych i używanych samochodów osobowych, posiada pojazdy demonstracyjne (samochody osobowe). Spółka odlicza 50% kwoty VAT naliczonego od wydatków związanych z używaniem tych pojazdów, gdyż nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu. Czy może ona zaliczać do kosztów uzyskania przychodów 100% czy 75% wydatków związanych z używaniem tych pojazdów do celów firmowych?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów 75% kwoty wydatków z tytułu używania samochodów demonstracyjnych (osobowych) do celów firmowych.

Podstawa prawna

Od 1 stycznia 2019 r. z kosztów uzyskania przychodów wyłączono 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Poniesione wydatki obejmują także VAT, który zgodnie z przepisami o VAT, nie podlega odliczeniu. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5a ustawy o PDOP (oraz art. 23 ust. 1 pkt 46a i ust. 5a ustawy o PDOF).

Uznaje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, generalnie gdy nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT.

W celu ustalenia, w jakiej wysokości wydatki związane z używaniem do celów służbowych samochodu osobowego (demonstracyjnego) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy wziąć pod uwagę przepisy ustawy o VAT.

Ewidencja przebiegu pojazdu prowadzona dla celów VAT

Kwestie związane z odliczaniem VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (tj. m.in. samochodami osobowymi) reguluje art. 86a ustawy o VAT. Na podstawie tych przepisów podatnicy mogą zasadniczo odliczyć tylko 50% kwoty VAT naliczonego od ww. wydatków. Przyjmuje się bowiem, że ww. pojazdy są używane do tzw. celów mieszanych (firmowych i prywatnych). Możliwe jest pełne, tj. 100% odliczenie VAT od ww. wydatków, po spełnieniu określonych warunków, m.in. gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej i jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba prowadzić m.in. w przypadku pojazdów samochodowych:

a) przeznaczonych wyłącznie do: odprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika), oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika,

b) w odniesieniu do których podatnik odlicza 50% kwoty VAT naliczonego, lub podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków z nimi związanych.

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie dotyczy pojazdu przeznaczonego do odprzedaży, który przed sprzedażą jest wykorzystywany przez podatnika jako pojazd demonstracyjny. Przyjmuje się bowiem, że użyte przez ustawodawcę sformułowania: "przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży" nie obejmuje sytuacji, gdy pojazd jest wykorzystywany, nawet przejściowo, do innych celów (np. do jazd próbnych). W takim przypadku podatnik, aby mógł odliczać 100% kwoty VAT naliczonego, musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Jeśli podatnik nie będzie prowadził takiej ewidencji, to może odliczyć 50% kwoty VAT naliczonego od wydatków związanych z używaniem takiego pojazdu. Temat ten poruszaliśmy w dodatku nr 9 do BI nr 6 z 20 lutego 2019 r.

Wydatki na samochody demonstracyjne a CIT

W przedmiotowej sprawie podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu - w odniesieniu do samochodów demonstracyjnych (osobowych) - w związku z czym odlicza 50% kwoty VAT od wydatków związanych z używaniem tych pojazdów. Ma to swoje konsekwencje w podatku dochodowym. Brak ww. ewidencji powoduje bowiem, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 75% kwoty wydatków związanych z używaniem tych pojazdów do celów służbowych.

W ramach ww. limitu 75% podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów także niepodlegający odliczeniu VAT od ww. wydatków.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.