Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wynagrodzenie członków zarządu z tytułu pełnionej funkcji a CIT
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wynagrodzenie członków zarządu z tytułu pełnionej funkcji a CIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1027) z dnia 10.07.2019

Członkowie zarządu spółki z o.o., będący jednocześnie wspólnikami tej spółki, pełnią swoje funkcje w zarządzie na podstawie powołania (nie są oni pracownikami). Czy wypłacone im wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w spółce?

Wynagrodzenie, wypłacone członkom zarządu z tytułu pełnionych przez nich funkcji w zarządzie, może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła i przychodów i nie zostały z tych kosztów ustawowo wyłączone.

Należy mieć na uwadze, że zarząd spółki z o.o. prowadzi jej sprawy i ją reprezentuje. Jest to organ wykonawczy spółki, a jego powołanie jest jednym z warunków powstania spółki z o.o. (zob. art. 163 i art. 201 § 1 K.s.h.).

W świetle powyższego, gdy członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji, to poniesiony na ten cel wydatek wykazuje związek z przychodami spółki. Należy mieć ponadto na uwadze, że wynagrodzenie to nie stanowi wyłączonych z kosztów podatkowych wydatków:

  • związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników (zob. art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o PDOP),
     
  • na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych (wyłączenie to nie dotyczy wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji, przy czym i tak nie ma to znaczenia w omawianej sprawie, gdyż zarząd nie jest żadnym z tych organów) - patrz: art. 16 ust. 1 pkt 38a ww. ustawy.

Uwzględniając powyższe należy uznać, że wydatki poniesione na wynagrodzenie członków zarządu z tytułu pełnionych przez nich funkcji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 7 czerwca 2019 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.175.2019.1.AS, w której czytamy:

"(...) przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38 i pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będą miały zastosowania, gdyż zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym Spółką, a wynagrodzenie prezesa i dwóch członków zarządu pełniących funkcje na podstawie powołania, można zakwalifikować jako świadczenia dwustronnie zobowiązujące, przez co stanowi koszt uzyskania przychodów, jeśli spełnia podstawowy wymóg określony w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, tj. ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

(...) wypłacone wynagrodzenie na rzecz prezesa i dwóch członów zarządu za sprawowanie zarządu Spółką (tj. z tytułu pełnionej funkcji) może być zaliczone jako koszt uzyskania przychodów (...)."

UWAGA! Z praktyki organów podatkowych wynika, że gdy członek zarządu nie jest pracownikiem spółki, konieczność ponoszenia wydatków na jego rzecz powinna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), a w przypadku ich braku - z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem lub mieć podstawę w umowie spółki, albo powinno wynikać z postanowień regulaminów, uchwał lub statutu spółki, określających prawa członków jego władz statutowych (zob. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 15 stycznia 2019 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.561.2018.1.AS).

Wspomnijmy, że na podstawie art. 15e ustawy o PDOP, koszty niektórych usług (np. doradczych, zarządzania i kontroli), opłat i należności ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio m.in. na rzecz podmiotów powiązanych, podlegają ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor KIS w ww. interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2019 r. oraz z 15 czerwca 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.191.2018.1.EN uznał, że powyższe ograniczenie nie ma zastosowania do wynagrodzenia członków zarządu, wypłaconych im z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie na podstawie powołania. Wynika to z tego, zdaniem organu podatkowego, że członkowie zarządu, co do zasady, nie wykonują usług na rzecz spółki, pełnią oni jedynie obowiązki, do których zostali powołani.

Więcej przeczytasz w Na temat tego limitu pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 18 z 20.06.2018 r.
na str. 11-20

Wspomnijmy, że inne stanowisko Dyrektor KIS zajął w interpretacji indywidualnej z 13 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.49.2019.4.JKT, odnosząc się do sytuacji, gdy wynagrodzenie było wypłacane prezesowi zarządu będącego osobą zatrudnioną w podmiocie powiązanym (wynagrodzenie prezesa zarządu było wypłacane przez podmiot powiązany, a następnie refakturowane na spółkę).

Dodajmy, że wynagrodzenie członka zarządu z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania (stanowiące przychody z działalności wykonywanej osobiście) podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą wypłaty (postawienia do dyspozycji) członkowi zarządu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.