Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu a rozliczenie kosztów używania ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Brak obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu a rozliczenie kosztów używania samochodu osobowego - interpretacja organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 12 (492) z dnia 20.06.2019
Jeśli na podstawie art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT szpital nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, to może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów pełną kwotę wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.24.2019.2.MO.

W skład majątku trwałego szpitala (wnioskodawcy) wchodzą trzy samochody osobowe. Są one wykorzystywane do realizacji zadań statutowych, w tym do przewozu materiałów diagnostycznych, materiałów medycznych, dokumentów. W związku z eksploatacją tych samochodów szpital ponosi koszty ich użytkowania. Nie przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z art. 86 ust. 1 w powiązaniu z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.

Kwotę netto łącznie z VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z tymi samochodami szpital ujmuje w kosztach uzyskania przychodów. Nie prowadzi przy tym ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie ze zwolnieniem wynikającym z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT.

Wnioskodawca zapytał organ podatkowy, czy w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2019 r. wyłączenia z kosztów podatkowych 25% poniesionych wydatków z tytułu używania samochodów osobowych (art. 16 ust. 1 pkt 51 updop) jest on zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zgodnie z art. 16 ust. 5f updop, warunkującej 100% zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków z tytułu kosztów używania tych samochodów? Jego zdaniem może on zaliczyć do kosztów podatkowych pełną wartość kosztów używania samochodów osobowych bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Analizując wskazane w treści pytania przepisy, stwierdził, że od 1 stycznia 2019 r. samochody osobowe, z punktu widzenia rozliczania kosztów ich używania w kosztach uzyskania przychodów, podzielić można na dwie grupy.

Pierwszą grupę stanowią samochody osobowe, które są używane w sposób mieszany, tj. częściowo wykorzystywane są na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, częściowo zaś do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. W przypadku takich samochodów do kosztów uzyskania przychodów zalicza się 75% poniesionych wydatków z tytułu kosztów ich używania. Przy czym kwota tych wydatków obejmuje także VAT, który na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony VAT, w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy VAT (art. 16 ust. 5a updop).

Do drugiej grupy należą samochody osobowe, które są wykorzystywane wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika. W przypadku takich samochodów do kosztów uzyskania przychodów zalicza się całość wydatków z tytułu kosztów ich używania.

Uznaje się, że samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, jeśli nie jest prowadzona przez podatnika ewidencja, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT. Zasady tej nie stosuje się jednak, jeżeli podatnik na podstawie przepisów ustawy o VAT nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem przypadku, gdy brak tego obowiązku wynika z art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o VAT.

Jak wynika ze stanu faktycznego, szpital nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, na podstawie art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, może więc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych.

Organ podatkowy zaznaczył jednocześnie, że wykorzystywanie samochodów wyłącznie w prowadzonej działalności może być w tej sytuacji poddane kontroli przez organy podatkowe na podstawie innych dowodów, będących w posiadaniu szpitala.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.