Jesteśmy małżeństwem od 2022 r. Mąż posiada gospodarstwo rolne, nie osiąga żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast ja od 2024 r. pracuję w szkole, uzyskując wyłącznie dochody ze stosunku pracy. Czy w zeznaniu za 2024 r. mogę rozliczyć się wspólnie z mężem?
Małżonkowie mają prawo rozliczyć swoje dochody we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym, jeśli spełnią warunki określone w art. 6 ustawy o pdof. Wskazuje on, że aby dokonać rozliczenia w ramach analizowanej preferencji, małżonkowie zasadniczo powinni podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prawo do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów w rocznym PIT małżonkowie mają już w odniesieniu do rozliczenia za rok, w którym zawarli związek małżeński. Tacy małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie, o ile małżeństwo i wspólność majątkowa istniały do ostatniego dnia roku podatkowego. Taką możliwość ustawa przewiduje również dla osób, do których mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o pdof, czyli opłacających w prowadzeniu działalności podatek liniowy oraz będących tzw. ryczałtowcami w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu tzw. najmu prywatnego. Dotyczy to jednak wyłącznie przypadków, w których małżonkowie (obydwoje lub jeden z nich) złożą z działalności gospodarczej tzw. zerowy PIT-36L lub PIT-28.
Wspólne opodatkowanie przez małżonków ma zastosowanie także w sytuacji, w której jeden z nich nie osiągnął w roku podatkowym dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (art. 6 ust. 3 ustawy o pdof).
Z tego względu Czytelniczka może rozliczyć swoje dochody z pracy uzyskane w 2024 r. we wspólnym PIT-37 za ten rok złożonym z małżonkiem-rolnikiem.
|