POLECAMY |
||
W PIT-36 za 2020 r. rozliczę dochody uzyskane z działalności gospodarczej. Oprócz tych dochodów uzyskuję także przychody z prywatnego najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczę je w zeznaniu PIT-28. Moja żona pracuje na etacie i w 2020 r. uzyskała wyłącznie dochody z pracy opodatkowane według skali podatkowej. Obowiązuje nas małżeńska wspólność majątkowa. Czy uzyskanie przeze mnie w 2020 r. przychodów z prywatnego najmu opodatkowanych ryczałtem pozbawi nas z żoną prawa do wspólnego rozliczenia za 2020 r.?
Zasadą jest, że małżonkowie w zakresie podatku dochodowego podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jedynie po spełnieniu określonych warunków mogą skorzystać z prawa do wspólnego rozliczenia sumy swoich dochodów. W przypadku małżonków podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest to możliwe, pod warunkiem że przez cały rok podatkowy obowiązywał ich ustrój wspólności majątkowej i pozostawali w związku małżeńskim oraz złożą wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów, wyrażony w zeznaniu podatkowym.
Z tym że z przywileju wspólnego rozliczenia nie skorzystają małżonkowie, gdy chociażby do jednego z nich miały zastosowanie m.in. przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wyjątek stanowią osoby korzystające z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym przychodów uzyskanych w ramach tzw. prywatnego najmu.
To oznacza, że Czytelnik wraz z żoną będzie miał prawo do wspólnego rozliczenia dochodów opodatkowanych według skali podatkowej w sytuacji, gdy osiągnął on w roku podatkowym przychody z prywatnego najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (o ile oczywiście spełniają pozostałe wymienione warunki przewidziane dla tej preferencji podatkowej).
|