POLECAMY |
||
Małżeństwem jesteśmy od kwietnia 2018 r. Obydwoje mieszkamy w Polsce i tutaj pracujemy na tzw. etatach. Żona w trakcie małżeństwa do października 2021 r. uzyskiwała dodatkowo przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - potem ją zlikwidowała. Czy w związku z tym, że w 2022 r. działalności tej już nie prowadziła, możemy za ten rok złożyć wspólne zeznanie PIT-37?
Ponieważ w pytaniu Czytelnika jest za mało danych, aby jednoznacznie odpowiedzieć na jego pytanie, trzeba przeanalizować wszystkie warunki, jakie muszą spełnić małżonkowie będący polskimi rezydentami podatkowymi, żeby mogli rozliczyć swoje dochody za 2022 r. we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Chcąc skorzystać z omawianej preferencji, małżonkowie zasadniczo powinni podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prawo do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów w rocznym PIT małżonkowie mają już w odniesieniu do rozliczenia za rok, w którym zawarli związek małżeński. Tacy małżonkowie mogą się rozliczyć wspólnie, pod warunkiem że małżeństwo i wspólność majątkowa istniała do ostatniego dnia roku podatkowego.
Prawa do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków w PIT za 2022 r. nie odbiera także bezwarunkowo forma opodatkowania stosowana do przychodów osiąganych przez nich z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie z preferencji tej mogą korzystać osoby, do których mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o pdof, czyli opłacający w prowadzeniu działalności podatek liniowy oraz będący tzw. ryczałtowcami w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu tzw. najmu prywatnego. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że taką opcję ustawodawca zarezerwował dla przypadków, w których małżonkowie (obydwoje lub jedno z nich) złożą z działalności gospodarczej tzw. zerowy PIT-36L lub PIT-28, co oznacza, że przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów ani nie ponieśli kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w przepisach regulujących te formy opodatkowania oraz nie są również obowiązani lub nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszania podstawy opodatkowania albo przychodów ani nie są obowiązani albo nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń. Jedynie w takich okolicznościach będą mogli się rozliczyć z dochodów opodatkowanych według skali podatkowej wspólnie z małżonkiem (art. 6 ust. 8 ustawy o pdof).
Małżonkowie, którzy spełnią opisane warunki, mają prawo do opodatkowania łącznie sumy swoich dochodów. Aby z tego sposobu opodatkowania dochodów skorzystać, powinni złożyć wniosek w tej kwestii we wspólnym zeznaniu poprzez zaznaczenie kwadratu w odpowiednim polu formularza PIT-36 lub PIT-37. Jeśli to zrobią, to podatek określa się na imię ich obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów. Ten sposób opodatkowania ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął je w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Przykład Pan Maciej i pani Anna zawarli związek małżeński w kwietniu 2018 r. Obydwoje w 2022 r. uzyskiwali wyłącznie dochody z umowy o pracę. Wariant I - Od dnia ślubu do 31 grudnia 2022 r. w ich małżeństwie panował ustrój wspólności majątkowej. W tej sytuacji mogą za 2022 r. złożyć wspólne zeznanie PIT-37. Wariant II - Małżonkowie w dniu 6 września 2022 r. zawarli umowę rozdzielności majątkowej. W związku z tym nie jest możliwe złożenie przez nich wspólnego zeznania PIT-37 za 2022 r. |
|