Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi w Polsce działalność gospodarczą (dochody z działalności opodatkowane są według skali podatkowej) i pracuje w Niemczech na umowę o pracę. Jest polskim rezydentem podatkowym. W związku ze świadczeniem pracy otrzymywał od niemieckiego pracodawcy diety za pracę poza domem, na pokrycie kosztów wyżywienia i innych wydatków ponoszonych w czasie podróży służbowych, które wykonywał na jego polecenie. Czy diety, które wypłacił podatnikowi niemiecki pracodawca (na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących w Niemczech), podatnik powinien doliczyć do dochodów uzyskiwanych z zatrudnienia w Niemczech?
Uwzględniając stanowisko organów podatkowych, w analizowanej sytuacji podatnik zwolnionych od podatku diet otrzymanych od niemieckiego pracodawcy nie powinien doliczać do dochodów uzyskiwanych z zatrudnienia w Niemczech i nie powinien wykazywać ich w załączniku PIT/ZG.
Jeżeli podatnik pozostaje polskim rezydentem podatkowym i pracuje dla pracodawcy, który ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Niemczech, to w takim przypadku dochód uzyskany przez niego z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terytorium Niemiec:
W efekcie niemieckie dochody nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, ale skoro podatnik uzyskał w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, należy je wykazać w zeznaniu PIT-36 i załączniku PIT/ZG.
Odnośnie diet wypłaconych podatnikowi przez niemieckiego pracodawcę, to trzeba zauważyć, że ma do nich zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof. Na jego podstawie wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika wypłacane przez niemieckiego pracodawcę - wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof do wysokości określonej w niemieckich przepisach - nie mogą być uwzględniane w kwocie przychodu na potrzeby zastosowania metody wyłączenia z progresją. Tym samym nie powinny być wykazywane w załączniku PIT/ZG oraz w zeznaniu PIT-36.
Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 lutego 2024 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.858.2023.2.KP: "(...) w przypadku podróży służbowych odbywanych na terytorium kraju delegowania innym niż Rzeczypospolita Polska (podróż krajowa), bądź też poza krajem delegowania innym niż Rzeczypospolita Polska (podróż zagraniczna), przepisami, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy (updof - przyp. red.), są wewnętrzne przepisy obowiązujące w kraju delegowania (w tym przypadku w Niemczech) określające w drodze ustawy lub aktów prawnych właściwego ministra wysokość diet z tytułu podróży służbowych przysługujące pracownikom państwowym lub samorządowym.
W związku z tym uznać należy, że diety, o których mowa we wniosku korzystają ze zwolnienia od podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości określonej w niemieckich przepisach. Zatem do wysokości wynikającej z tych przepisów diety otrzymane przez Pana korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ww. ustawy. W konsekwencji, przedmiotowe diety nie powinny być uwzględnione w kwocie przychodu na potrzeby zastosowania metody wyłączenia z progresją, tj. nie mają wpływu na obliczenie stawki procentowej podatku w Polsce. Tym samym nie powinny być wykazywane w załączniku PIT/ZG oraz w zeznaniu (...) PIT-36 (...). Dodać jednocześnie należy, że w sytuacji przekroczenia przez Pana wysokości diety, określonej w niemieckich przepisach tę nadwyżkę diety powinien Pan doliczyć do dochodów uzyskiwanych z tytułu zatrudnienia w Niemczech i wykazać w załączniku PIT/ZG oraz w zeznaniu (...) PIT-36 (...)".
Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 listopada 2022 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.690.2022.2.MKA.
|