Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Dochody zagraniczne  »   Zeznanie podatkowe osoby młodej uzyskującej dochody za granicą ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zeznanie podatkowe osoby młodej uzyskującej dochody za granicą - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 3 (603) z dnia 1.02.2024
Jeśli dochody uzyskane w Holandii są objęte ulgą dla młodych, to przygotowując PIT-36 za 2023 r., przychody uzyskane w Holandii należy zsumować z dochodami uzyskanymi w Polsce i wykazać je wyłącznie w części D formularza PIT-36. Przychodów tych nie należy natomiast wykazywać w załączniku PIT/ZG.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 sierpnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.453.2023.2.AK.

Wniosek o interpretację indywidualną złożyła podatniczka, która nie ukończyła 26 roku życia. W 2023 r. uzyskała dochody z umowy zlecenia wykonywanej w Polsce oraz z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę na terenie Holandii. W Polsce posiada rezydencję podatkową (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Do organu podatkowego skierowała pytanie, czy pomimo że jest objęta ulgą dla młodych, jest obowiązana wykazać na formularzu PIT/ZG wszystkie dochody uzyskiwane z pracy na terytorium Holandii, w tym objęte ulgą dla młodych, czy jedynie dochody opodatkowane. Wyjaśniła, że wątpliwości wynikają z niejednolitej praktyki polskich organów podatkowych, które prezentują odmienne stanowiska w tej sprawie. Zgodnie z pierwszym z nich dochody uzyskane z pracy za granicą (w tym w Holandii) powinny być wykazywane jedynie w części D deklaracji PIT-36. Drugi pogląd wskazuje, że powinny być one wykazywane zarówno w części D deklaracji PIT-36, jak i w załączniku PIT/ZG.

W opinii podatniczki dochody uzyskiwane z pracy na terenie Holandii nie muszą być wykazywane na formularzu PIT/ZG. Organ podatkowy uznał jej stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że może ona skorzystać z ulgi dla młodych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof. Ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych oraz z osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia niezależnie od miejsca położenia źródła tych przychodów, otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. W konsekwencji ulga dla młodych ma zastosowanie zarówno do przychodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej terytorium.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego we wniosku o interpretację indywidualną, powołany organ wyjaśnił, że dochody z pracy z Holandii podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że należy je zsumować z dochodami uzyskanymi w Polsce. Zatem w przypadku podatniczki przy wypełnianiu formularza PIT-36 za 2023 r., przychody z obu krajów powinny być zsumowane i wykazane tylko w części D formularza, nie zaś w załączniku PIT/ZG.

Organ zaznaczył przy tym, że uzyskanie przychodów objętych w całości ulgą dla młodych samo w sobie nie rodzi obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Dla powstania tego obowiązku muszą wystąpić dodatkowe okoliczności, np. podatnik:

  • oprócz przychodów objętych ulgą dla młodych uzyskał dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof,
  • ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku,
  • ma obowiązek doliczyć do dochodu lub podatku kwoty uprzednio dokonanych odliczeń, do których utracił prawo.

Od redakcji

Formularz PIT/ZG stanowi informację o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku. Jest załącznikiem do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-38 i PIT-39. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali dochody/przychody opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 8, 9, 9a, art. 30b ust. 5a, 5b, 5e, 5f, art. 30c ust. 4, 5 lub art. 30e ust. 8 i 9 updof.

W formularzu tym nie wykazuje się dochodów/przychodów uzyskanych za granicą, które na podstawie przepisów ustawy o PIT są wolne od podatku dochodowego, co wynika z opisanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.