POLECAMY |
||
Mąż przez kilka lat prowadził własną firmę w Niemczech. Zlikwidował ją i chce teraz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Czy będzie mógł skorzystać z 6-miesięcznej ulgi na start?
TAK. W przypadku gdy mąż Czytelniczki spełni określone warunki, to będzie mógł skorzystać z ulgi na start.
Zgodnie z przepisami ubezpieczeniowymi obowiązującymi w Unii Europejskiej, osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek na terytorium jednego państwa członkowskiego UE podlega ustawodawstwu tego państwa. Prowadząc przez ostatnie kilka lat działalność gospodarczą w Niemczech, mąż Czytelniczki podlegał zatem niemieckiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Po likwidacji firmy w Niemczech i rozpoczęciu wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, będzie miało do niego zastosowanie polskie ustawodawstwo w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z przepisami z zakresu ubezpieczeń społecznych obowiązującymi w Polsce, przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone. Wynika tak z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.). Przez cały okres prowadzenia działalności (z wyjątkiem okresu jej zawieszenia) przedsiębiorca ma więc obowiązek opłacać za siebie m.in. składki na ubezpieczenia społeczne. Osoba prowadząca działalność gospodarczą nalicza je od dowolnie zadeklarowanej kwoty, lecz nie niższej niż określone minimum. Jeżeli jednak przedsiębiorca będący osobą fizyczną:
może skorzystać z tzw. ulgi na start. W czasie trwania tej preferencji (tj. przez okres 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności) przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i nie płaci za siebie składek na te ubezpieczenia. Tak wynika z art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.).
Przedsiębiorca korzystający z ulgi na start, począwszy od dnia dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, ma jednak obowiązek zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać za siebie - jako przedsiębiorcę - składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Zgłoszenia wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na druku ZUS ZZA, z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40 X X.
Po zakończeniu ulgi na start (lub bezpośrednio po założeniu firmy - jeżeli przedsiębiorca nie chce z niej korzystać) osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS i przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy, wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. - 780 zł). Aby móc opłacać składki od tej podstawy, przedsiębiorca musi spełniać warunki określone w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (podobne jak przy uldze na start). Bieg okresu 24 miesięcy kalendarzowych liczy się od dnia objęcia ubezpieczeniami społecznymi po zakończeniu 6-miesięcznej ulgi na start.
Prowadzenie przez Czytelnika działalności gospodarczej na własny rachunek w Niemczech nie pozbawia go prawa do opłacania w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach. W okresie gdy prowadził on działalność gospodarczą w Niemczech nie miało bowiem zastosowania wobec niego polskie ustawodawstwo ubezpieczeniowe, tylko niemieckie.
Druk ZZA jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
|