Jak szukać?»

Oświadczenie dla ubiegających się o świadczenie chorobowe za okres kwarantanny po przekroczeniu granicy dostępne jest w serwisie www.druki.gofin.pl »Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS oraz wnioski o świadczenie postojowe dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl »POMOC DLA PRACODAWCY W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ (zobacz więcej)
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zakładanie firmy  »   Koszty prowadzenia firmy w mieszkaniu
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koszty prowadzenia firmy w mieszkaniu

Gazeta Podatkowa nr 10 (1676) z dnia 3.02.2020

Wydatki poniesione w racjonalnym stopniu i zakresie przez przedsiębiorcę na utrzymanie lokalu mieszkalnego, w którym jednocześnie zamieszkuje on i prowadzi działalność gospodarczą, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z tego źródła przychodów w części, w jakiej ten lokal jest przeznaczony na potrzeby firmowe. Chodzi tu głównie o wydatki poniesione na czynsz, energię elektryczną, wodę czy ogrzewanie, które podatnik będzie potrafił racjonalnie i gospodarczo uzasadnić oraz właściwie udokumentować.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatniczka występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji w pierwszej połowie 2020 r. planuje rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie fotografowania oraz projektowania specjalistycznego. W ramach jej prowadzenia zajmować będzie się postprodukcją fotografii, retuszem i projektowaniem graficznym, a także projektowaniem wnętrz. Głównym miejscem wykonywania działalności będzie lokal mieszkalny o powierzchni 68 m2, który podatniczka wynajmuje i w którym mieszka. Opłata za najem wynosi 2.500 zł plus koszty utrzymania lokalu mieszkalnego (w tym czynszu, energii elektrycznej, wody, ogrzewania). Lokal mieszkalny będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej w 30% - według szczegółowego wyliczenia i opomiarowania, którego dokonała osobiście podatniczka ustalając w ten sposób stopień wykorzystania na cele firmowe poszczególnych pomieszczeń lokalu. W swoim wniosku podatniczka stwierdziła jednocześnie, że do prowadzenia działalności gospodarczej nie jest w stanie wyodrębnić osobnego pomieszczenia, bo byłoby to niezgodne ze stanem rzeczywistym. Do działalności gospodarczej służą jej części wybranych pomieszczeń lokalu mieszkalnego i niektóre sprzęty, meble oraz urządzenia znajdujące się w nim. W zaprezentowanej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć faktycznie zapłaconą opłatę za najem wraz z kosztami utrzymania lokalu (koszt czynszu, energii elektrycznej, wody, ogrzewania) w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię tego lokalu zajętą do prowadzenia działalności gospodarczej do powierzchni ogółem tego lokalu mieszkalnego. O wyjaśnienie tej kwestii wystąpiła do Dyrektora KIS.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji stwierdził, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Jednocześnie wydatki te nie mogą się znajdować w katalogu zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof, w którym ustawodawca wskazał enumeratywnie wydatki niestanowiące kosztów podatkowych. Ale sam fakt niewskazania określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof nie przesądza jeszcze automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem.

Następnie Dyrektor KIS wskazał, że wydatki na czynsz czy media ponoszone przez przedsiębiorców, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są, co do zasady, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ustawy o pdof. Jednocześnie ustawa podatkowa nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na czynsz czy media w takim lokalu od wyodrębnienia pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Jeżeli zatem wydatki te pozostają w związku z uzyskanym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, to w takim zakresie będą one kwalifikowały się do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 grudnia 2019 r., nr 0115-KDIT2-3.4011.509.2019.1.MK)

 Komentarz redakcji 
Przez szereg lat organy podatkowe twierdziły, że koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej prowadzonej w miejscu zamieszkania obciążają koszty firmowe tylko wtedy, gdy podatnik wydzielił na potrzeby firmowe osobne pomieszczenie. Obecnie Dyrektor KIS przyjmuje, że wystarczy, aby podatnik określił, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jest to w jego opinii wystarczające do obciążenia w odpowiedniej proporcji wydatkami związanymi z jego używaniem firmowych kosztów podatkowych.

Zakładanie firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.